EnerjiGüneş EnerjisiHaberlerYenilenebilir Enerji

İşte Hindistan’ın En Büyük Yüzer Güneş Enerji Santrali

Andhra Pradesh sahilinde devlete ait bir elektrik şirketi, NTPC tarafından işletilen Simhadri termik santralinde 25 MW'lık bir yüzer güneş enerji santrali kurdu..

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Devlete ait Bharat Heavy Electricals Limited (BHEL), bugün Hindistan’ın en büyük yüzer güneş enerjisi santralini devreye aldığını duyurdu. 100 dönümlük bir su yüzey alanına sahip olan 25 MW’lık yüzer-güneş santralini NTPC’nin Andhra Pradesh’teki Simhadri termik santralinde bulunuyor.

Simhadri Super Thermal Power Station - Wikipedia
Simhadri Termik Santrali
Kaynak: Wikipedia

Proje, temiz enerji üretmenin yanı sıra suyu gölgeleyerek suyun buharlaşmasını da azaltacak. Paneller üzerindeki suyun soğutma etkisi nedeniyle geleneksel, yere monte güneş enerjisi projelerinden daha yüksek bir enerji verimi sunacaktır.

BHEL, santralin suyun altında bulunan destek yapılarının sabitlenmesinde kullandığı yeni bir yöntem ile yenilikçi bir yüzer güneş enerji santrali tasarladığını söyledi. Modül dizisi – Hindistan’da ilk kez saatte 180 km’ye varan rüzgar esintilerine dayanacak şekilde tasarlandı. Projede, sahile olan konumundan dolayı da korozyona dayanıklı platform yapıları ve diğer ekipmanlar kullanılmıştır.

Bharat’ın projedeki çalışma kapsamı, güneş enerjisi dizisinin tasarımının yanı sıra mühendislik, tedarik ve inşaatı (EPC) içeriyor. Proje, BHEL’in yeni kurulan Solar Business bölümü tarafından yürütüldü.

Kurulumcu firma, yere monte, çatı üstü, yüzer ve kanal üstü kurulumları dahil olmak üzere güneş enerjisi projeleri için EPC hizmetleri sunuyor. Şirket, 1.2 GW’dan fazla bir Hint güneş enerjisi EPC portföyüne sahip olduğunu ve 45 MW’tan fazla devreye alınmış ve 107 MW’lık bir uygulama ile ülkenin en büyük yüzer güneş enerjisi portföyüne sahip olduğunu iddia etti. BHEL ayrıca uzay sınıfı güneş panelleri ve uzay uygulamaları için piller de üretmektedir.

Kaynak
PV Magazine

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu