HaberlerTeknoloji

Facebook, Instagram ve Whatsapp’ta Erişim Sorunu

Facebook, Instagram ve Whatsapp'ta dün akşam saatlerinden itibaren küresel olarak erişim sorunu oluştu.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

En ünlü sosyal medya platformları olan Facebook, Instagram ve Whatsapp’ta dün akşamdan itibaren erişim sorunu meydana geldi.

Türkiye saati ile 18.40’da tüm dünyada Facebook Inc. şirketine ait Instagram, Facebook ve Whatsapp’ta erişim sorunları meydana geldi. Şirketin İletişim Direktörü Andy Stone, Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile platformlarında bir sorun olduğunun farkında olduklarını ve en kısa sürede çözeceklerini belirtti.

Facebook’un altyapı direktörü Santosh Janardhan ise şirketin internet sitesi aracılığıyla yaptığı açıklamada sorunun hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığını belirtti.

Oluşan bu sorunun şirket içi operasyonel faaliyetleri için kullanılan sistemleri de etkilediğini belirten Janardhan, oluşan bu sorun için de tüm dünyadaki kullanıcılardan şirket adına özür diledi.

Facebook, Instagram ve Whatsapp Neden Çöktü?

Platformlarda yaşanan sorunun asıl nedeninin şirketin alan adı sunucularını etkileyen bir değişiklik gerçekleştirmesi olduğu iddia edildi.

Ağ izleme şirketi Kentik’in direktörü Doug Madory, Wall Street Journal’a konuştu ve Facebook Inc. şirketinin pazartesi sabahı ağ yönlendirme bilgilerinde bir değişiklik gerrçekleştirdiğini açıkladı.

Kentik, ayrıca yapılan bu değişikliğin alan adı sistem sunucularını etkileyerek DNS sunucularını da kullanılmaz hale getirdiğini ve şirketin platformlarına erişimin engellendiği belirtti.

Şirket içi İletişim Sorunu da Oluştu

Diğer bir yandan da ismini vermek istemeyen bazı Facebook Inc. çalışanlarının New York Times’a verdikleri demeçlerde ise bir siber saldırıdan da şüphelenildiği de belirtildi.

Oluşan bu sorunun da şirket içi iletişime de büyük zarar verdiği ve çalışanların “Zoom” uygulaması üzerinden iletişim kurmaya çalıştığı da bildirildi.

Kullanıcı Bilgileri Tehlikede mi?

Facebook Inc. ayrıca kullanıcı bilgilerine dair bir açıklama yaptı ve şu ana kadar kullanıcı bilgilerini çalındığına dair herhangi bir delilin bulunmadığını belirtti.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu