BilimHaberler

Bebek Fareler Henüz Gözlerini Bile Açmadan Dünyada Olmayı Hayal Ediyorlar!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Doğumdan sonra dünyayı anlamlandırmak ve içinde gezinmek bebeklerin yapmasını beklediğimiz bir şey değil. Bununla birlikte, dünyaya yeni gözlerle bakmak söz konusu olduğunda, bebek fareler bize yardım ediyor gibi görünüyor!

Yeni bir çalışma, daha çevrelerindeki dünyaya tanık olmadan önce bile, yeni doğmuş bebek farelerin geleceklerini ‘hayal ettiklerini’ öne sürüyor.

Fare yavrularının beyinlerini doğumdan hemen sonra, ancak gözlerini açmadan önce görüntüleyen araştırmacılar, kendiliğinden retinal aktivite dalgaları fark ettiler. Bu desenler, bir farenin gözleri açıksa ve çevresinde ileri doğru hareket ediyorsa beyninde meydana gelen dalgalara oldukça benzer görünüyor.

Ama bu yeni doğan fareler daha önce dünyayı hiç görmedilerse neyi hayal ediyorlar?

Yale Üniversitesi’nden sinirbilimci Michael Crair, “Bu erken dönem rüya benzeri aktivite, evrimsel anlamda mantıklı çünkü bir farenin gözlerini açtıktan sonra ne deneyimleyeceğini tahmin etmesine ve çevresel tehditlere anında yanıt vermeye hazır olmasına izin veriyor” diye açıklıyor.

Bu ileri hareket rüyalarının yavruların görsel gelişimi için ne kadar önemli olduğunu belirlemek için araştırmacılar, farelerin erken yeni doğan günlerinde “amacrine” hücrelerinin rolüne baktılar.

Amacrine hücreleri retinada bulunur ve yetişkin farelerde yönlü tepkileri tetiklemede rol oynar. Araştırmacılar, iki günlük bir süre boyunca günlük bir toksin dozu kullanarak amacrine hücrelerinin işlevlerini bloke ettiler ve ardından son toksin dozundan birkaç gün sonra farelerin dalgalarını analiz ettiler.

Toksine maruz kalan fareler, retinal dalga yönünde önemli bir bozulma yaşadılar ve esasen ileriye doğru hareket eden hareket dalgalarının yaratılmasını durdurdular. Bloke edilmiş amacrine hücreleri olan fareler sonunda gözlerini açtığında, hareket ve yönlü tepki eylemlerini algılamak adına bozulmuş yetenekler deneyimlediler.

Araştırmaya göre, fare görsel sisteminin temel devrelerinin, gözleri açılmadan önce oluştuğu görülüyor. Herhangi bir duyusal uyarının yokluğunda, retina sadece kendi spontan aktivitesini üretir.

Gözlerini açmadan önce ne göreceğini hayal etmek gibi.

Çalışma Science dergisinde yayınlandı.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu