Haberler

Bilim İnsanları Wi-Fi Sinyalleri ile Elektrik Üretti

0
wi-fi sinyalleri

Bilim adamları, Wi-Fi sinyalleri ile bir aküye ihtiyaç duymadan elektrik üreten bir cihaz icat ettiler. Bir diğer ifadeyle bu cihaz, yalnızca içinden geçen Wi-Fi sinyalleri tarafından çalışan küçük ve iki boyutlu bir cihazdır. Araştırmacılara göre, Wi-Fi sinyalleri ile doğru akım üreten bu yarı iletken teknoloji sayesinde internet dağıtıcımız artık bir güç kaynağı haline gelebilir.

İlginizi çekebilir –> Biyonik Yaprak 2.0 ile Güneş Enerjisiyle Yakıt Üretildi
 
‘Alıcı antenler’ olarak bilinen antenler, alternatif akım (AC) dalgalarını doğru akım voltajına dönüştürür ve bu da elektronik cihazlar için oldukça önemlidir. Yeni bir alıcı anten tipi, Wi-Fi dalgalarını yakalayarak ve yarı iletken kullanarak kablosuz enerjiye dönüştürüyor. MIT’den bir ekip, cihazın doktorlara veri yayması için kullanılan geniş alan elektroniği, giyilebilir cihazlar ve hatta tıbbi cihazlara güç sağlayabileceğini iddia ediyor.


Projenin araştırmacılarından biri olan Profesör Tomás Palacios : “Geleceğin elektronik sistemlerini güçlendirmek adına yeni bir yol keşfettik. Wi-Fi enerjisini geniş alanlarda kolayca entegre olacak şekilde toplayarak – çevremizdeki her nesneye güç sağlamak için kullandık.”dedi.

Wi-fi sinyalleri ile elektrik üreten cihaz
Wi-fi sinyalleri ile elektrik üreten cihaz

İlgini Çekebilir  Günler Ay Yüzünden Daha Uzun Olacak
Emre LEBLEBİCİOĞLU
Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk,orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadala başladı. 2014 yılının ilk döneminde erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır.

Potansiyel Enerji Nedir ?

Önceki Yazı

2018 Yılına Damga Vuran En Önemli Teknolojik Gelişmeler

Sonraki Yazı

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu konuda daha fazla Haberler