BilimDoğa ve ÇevreHaberler

Anormal Sıcaklıklar Yılda 5 Milyon Ölüme Neden Oluyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Anormal sıcak ve soğuk hava dalgaları, küresel iklim ve ölüm oranları arasındaki bağlantı konusunda yeni bir araştırmaya göre, dünya genelinde yılda 5 milyondan fazla ölüme neden oluyor!

Çalışma, optimum olmayan ortam sıcaklıklarını inceledi. Bu sıcaklık dereceleri ve ölüm oranları, ek ölümleri tahmin etmek için dünya çapında incelenen 750 lokasyonun her biri için yerelleştirildi. Ölüm oranı ve sıcaklık verileri 2000 ile 2019 yılları arasında analiz edildi, küresel sıcaklıklar o zamandan bugune ortalama 0,26 santigrat derece artarak değişti, bu da tehlikenin bize her zamankinden daha yakın olduğunu gösteriyor.

Çalışmadan elde edilen istatistikler, soğuk ve sıcak sıcaklıklara atfedilen küresel ölümlerin yüzdesini hesaplayınca ortaya korkunç bir tablo çıkıyor. Daha az kapsamlı bir veri seti kullanan önceki bir çalışma ise bu rakamı yüzde 7.71’e çıkarabilmişti.

Şu anda, bu aşırı ölümlerin yaklaşık 10’undan yaklaşık 9’u soğuktan kaynaklanıyor, ancak gezegen ısındıkça bunun da değişmesi bekleniyor. Asya ve Afrika, her yıl ortalama olarak sırasıyla 2,4 milyon ve 1,18 milyon ölümle, soğuk algınlığına bağlı ölümlerin en ağır yükünü taşıyor.

Isıya bağlı ölümler söz konusu olduğunda, en yüksek rakamlar 224.000 ile Asya ve 178.700 ile Avrupa’dan geldi. Avrupa, hem soğuğa hem de sıcağa bağlı ölümlerin küresel ortalamanın üzerinde olduğu tek kıta oldu.

İstatistikler başka bir deyişle, dünyadaki her 100.000 insanın 74’sini aşırı sıcaklık veya soğuktan kaynaklanan ölümlerin beklediğinden bahsediyor. Bu nedenle, optimal olmayan sıcaklıklara bağlı ölümler şu anda dünya çapında en büyük 10 ölüm nedeninden biri haline gelmiş durumda.

Artan sıcaklıkların etkileyebileceği sadece ölüm oranları değildir. Ölümlerin yanı sıra hayvancılık ve tarım alanlarında da şiddetli bir tehdit söz konusu.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu