İnşaatHaberlerTeknoloji

Teksas’ta Tamamen 3D Yazıcı ile Yapılmış Evlerin Olduğu Bir Sokak Var

ABD'nin Teksas Eyaletinde sadece 3D yazıcılarla yapılmış evler var.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

3D yazıcıların günümüzde yükselen bir trend haline geldiğini herhalde tartışmaya bile gerek yok. Peki 3D yazıcı ile yapılmış evlerden oluşan bir sokak hayal edebiliyor musunuz? ABD’de böyle bir sokak var.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas Eyaletinde bulunan bir sokak ilginç bir özelliğiyle ön plana çıkıyor. Doğu 17. Sokak’ta yer alan evlerin hepsi 3D yazıcılarla inşa edildi.

Teksas'ta Tamamen 3D Yazıcı ile Yapılmış Evlerin Olduğu Bir Sokak Var

Teksas'ta Tamamen 3D Yazıcı ile Yapılmış Evlerin Olduğu Bir Sokak Var

Evler, Vulcan yapı sistemini kullanan ICON’un 3D baskı teknolojisi ile Logan mimarisinin bir oluşumudur. ICON yaptığı açıklamada, evlerin yapımının yalnızca beş ila yedi gün sürdüğünü ve 3D baskı teknolojisinin artık “yangına, sel, rüzgar ve diğer doğal afetlere geleneksel olarak inşa edilmiş evlerden daha iyi dayanacak şekilde tasarlandığını” söyledi.

Teksas'ta Tamamen 3D Yazıcı ile Yapılmış Evlerin Olduğu Bir Sokak Var

Evler, büyüklükleri ise 83 ila 185 metrekare arasında değişmektedir. Ayrıca iki ve dört yatak odalı tasarımlara sahiptir. Dahası tüm evlerde kapalı otopark, büyük ve açık odalar ve bol ışık alacak kadar büyük pencereler de yer almaktadır.

Teksas'ta Tamamen 3D Yazıcı ile Yapılmış Evlerin Olduğu Bir Sokak Var

Tabi bu örnek ABD’deki ilk ve tek 3D baskılı bina girişimi değil. Mart 2021’de 3D baskılı binalarda uzmanlaşmış Mighty Buildings Kaliforniya’da 15 milyon dolarlık bir 3D baskılı binalar inşa etmeyi duyurmuştu.

Teksas'ta Tamamen 3D Yazıcı ile Yapılmış Evlerin Olduğu Bir Sokak Var

Mighty Buildings’e göre, proje tamamlandığında “dünyanın ilk planlı 3D baskı evleri” unvanına sahip olacak. Tabi bu durum Dünyada bir ilk olabilir ama kesinlikle son olmayacak.

2018’de, malzeme ilavesi ile üretim endüstrisinin pazar büyüklüğü sadece 8 milyar dolardı. Bununla birlikte, 2026 yılına kadar, bu endüstrinin, yıllık yaklaşık %24-26’lık büyüme oranı sayesinde 51 milyar dolarlık bir büyümeye sahip olması bekleniyor. Peki neden? Çünkü 3D baskı, inşaat sektöründe devrim yaratıyor ve evler inşa etmenin her zamankinden daha güvenli ve daha hızlı bir yolunu bu teknoloji bize sunuyor. Bu sebepten de Teksas’daki Doğu 17. Sokak’ta yer alan evleri daha sık görmemiz hayal değil.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu