İnşaatHaberlerTeknoloji

Teksas’ta Tamamen 3D Yazıcı ile Yapılmış Evlerin Olduğu Bir Sokak Var

ABD'nin Teksas Eyaletinde sadece 3D yazıcılarla yapılmış evler var.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

3D yazıcıların günümüzde yükselen bir trend haline geldiğini herhalde tartışmaya bile gerek yok. Peki 3D yazıcı ile yapılmış evlerden oluşan bir sokak hayal edebiliyor musunuz? ABD’de böyle bir sokak var.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas Eyaletinde bulunan bir sokak ilginç bir özelliğiyle ön plana çıkıyor. Doğu 17. Sokak’ta yer alan evlerin hepsi 3D yazıcılarla inşa edildi.

Teksas'ta Tamamen 3D Yazıcı ile Yapılmış Evlerin Olduğu Bir Sokak Var

Teksas'ta Tamamen 3D Yazıcı ile Yapılmış Evlerin Olduğu Bir Sokak Var

Evler, Vulcan yapı sistemini kullanan ICON’un 3D baskı teknolojisi ile Logan mimarisinin bir oluşumudur. ICON yaptığı açıklamada, evlerin yapımının yalnızca beş ila yedi gün sürdüğünü ve 3D baskı teknolojisinin artık “yangına, sel, rüzgar ve diğer doğal afetlere geleneksel olarak inşa edilmiş evlerden daha iyi dayanacak şekilde tasarlandığını” söyledi.

Teksas'ta Tamamen 3D Yazıcı ile Yapılmış Evlerin Olduğu Bir Sokak Var

Evler, büyüklükleri ise 83 ila 185 metrekare arasında değişmektedir. Ayrıca iki ve dört yatak odalı tasarımlara sahiptir. Dahası tüm evlerde kapalı otopark, büyük ve açık odalar ve bol ışık alacak kadar büyük pencereler de yer almaktadır.

Teksas'ta Tamamen 3D Yazıcı ile Yapılmış Evlerin Olduğu Bir Sokak Var

Tabi bu örnek ABD’deki ilk ve tek 3D baskılı bina girişimi değil. Mart 2021’de 3D baskılı binalarda uzmanlaşmış Mighty Buildings Kaliforniya’da 15 milyon dolarlık bir 3D baskılı binalar inşa etmeyi duyurmuştu.

Teksas'ta Tamamen 3D Yazıcı ile Yapılmış Evlerin Olduğu Bir Sokak Var

Mighty Buildings’e göre, proje tamamlandığında “dünyanın ilk planlı 3D baskı evleri” unvanına sahip olacak. Tabi bu durum Dünyada bir ilk olabilir ama kesinlikle son olmayacak.

2018’de, malzeme ilavesi ile üretim endüstrisinin pazar büyüklüğü sadece 8 milyar dolardı. Bununla birlikte, 2026 yılına kadar, bu endüstrinin, yıllık yaklaşık %24-26’lık büyüme oranı sayesinde 51 milyar dolarlık bir büyümeye sahip olması bekleniyor. Peki neden? Çünkü 3D baskı, inşaat sektöründe devrim yaratıyor ve evler inşa etmenin her zamankinden daha güvenli ve daha hızlı bir yolunu bu teknoloji bize sunuyor. Bu sebepten de Teksas’daki Doğu 17. Sokak’ta yer alan evleri daha sık görmemiz hayal değil.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu