EnerjiHaberlerOtomotiv

Hollandalı Öğrenci Motosikletini Metanla Çalıştırmak İçin Modifiye Etti

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Vice tarafından hazırlanan bir rapora göre, mühendislik öğrencisi olan Hollandalı Gijs Schalkx, motosikletini yol kenarındaki bataklıklardan ve göletlerden zahmetli bir şekilde geçmesini engellemek için metanla çalışacak şekilde değiştirdi.

Schalkx’in uzun süre dayanacak şekilde inşa edildiğini söylediği Sloot Motor, dönüştürülmüş bir Honda GX160 motosiklet motoru kullanılarak tasarlandı.

Schalkx’in web sitesine göre, geleceğin mühendisi motorun hava kutusuna metan girmesine izin veren bir delik açtı. Ardından, motoru toplanan metanla besleyen deliğe bir balon taktı.

Sloot Motor, elektrikli veya içten yanmalı motosikletlere uygun bir alternatif olması için geliştirilmedi. Bunun yerine konsept, gözlemcileri teknolojilerle olan ilişkilerini yeniden gözden geçirmeye teşvik etmek için tasarlandı.

Shalkx web sitesinde “Yaşadığımız bu dünya, küresel çöküşün ve kaynakların aşırı tüketilmesinin bir ürünüyse, neden hala bu şekilde ilerleme fikrine kendimizi mahkum ediyoruz?” şeklinde yaptığı açıklamasıyla, tasarımının neyi hedeflediğini de göstermiş oldu.

Yolculuk için gerekli metan gazı toplamak zahmetli bir iştir ve Schalkx tarafından tasarlanan ‘Plompstation’ adlı bir cihaz gerektirir.

Plompstation, havuzlarda ve bataklıklarda doğal olarak ayrışma yoluyla üretilen metanı kademeli olarak toplamak için ters çevrilmiş bir kap kullanır. Bu basınç pompası, kullanıcının metanı bir yakıt kabına pompalamasına olanak tanır.

Bunların yanı sıra Schalkx, “Gittiğimiz yerde hız istenmiyor. Daha fazla hız, daha fazla beygir gücü anlamına geliyor, bu da daha fazla CC anlamına geliyor ve bu da daha yüksek yakıt tüketimi ile sonuçlanıyor” diyor. Hal böyleyken de Hollanda’nın herhangi bir yerinde yakıt kaynağı olacak küçük bir gölet veya hendek bulmanın kolay olduğunun altını çizen mühendis, tasarımını öne çıkarmayı başarıyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu