Doğa ve ÇevreHaberler

Dünya Isınıyor ve Bu Isı Hepimizi Öldürebilir!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Dünya ısınıyor, geçen hafta Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da, serin havalarıyla bilinen bölgelerde bile sıcaklıkların rekor kıran derecelere ulaşması sonucu yüzlerce insan hayatını kaybetti.

Hükümet soğutma merkezleri kuruyor, evsizlere su kaynakları sağlıyor ve benzeri görülmemiş sıcaklığa hazırlanmak için başka önlemler de alıyorken, birçok kişi evlerinde çoğu zaman klima veya vantilatör olmadan yalnız başına öldü. Şimdiye kadar kaydedilmiş 486 can kaybı varken, bu sayı Haziran başından beri büyük bir hızla artmaya da devam ediyor.

Bir grup bilim adamı, batı Kanada ve ABD’yi saran kavurucu sıcaklığın iklim değişikliğinin nedenlerinden biri olduğunu ifade ederken ölümcül sıcak hava dalgalarının 1000 yılda bir meydana gelen bir olay olduğunu da söyledi.

Şimdiki sonuçlara bakacak olursak, Dünya ısındıkça, bunun gibi aşırı olayların daha yaygın hale gelmesini ve sıcaklığa bağlı ölümlerin daha düzenli hale gelmesini bekleyebiliriz. İklim krizi konusunda hiçbir şey yapılmamaya devam edilirse, muhtemelen bu yüzyılın ortasına kadar ısıya bağlı ölümlerde keskin bir artış yaşanacak.

Isı Sizi Nasıl Öldürür?

Aşırı sıcaklıktan kaynaklanan ölümlerin çoğunun, vücudun ısı düzenleme sisteminin sıcaktan boğulması nedeniyle kişinin iç sıcaklığının yükselmesine neden olan hipertermiye bağlı olduğu düşünülmektedir. Çekirdek vücut sıcaklığımız yaklaşık 37 °C’dir ve normal sağlık durumunda vücudumuz tipik olarak yaklaşık 3.5 °C’lik değişiklikleri kaldırabilir. Bundan daha fazlası yaşanmaya başlandığında, vücut sıkıntı ve hastalık belirtileri göstermeye başlar.

Vücudumuz bizi serinletmek için terler ve bizi hayatta tutar fakat sorun, susuz kaldığımızda veya dışarıdaki sıcaklık ve nem çok yükseldiğinde başlar. Bu durumda, teri artık gözeneklerinizden dışarı atamazsınız. Kan cildinize doğru hareket ederken, ısıyı çekirdeğinizden uzaklaştırmak için her yeriniz kızarır. Tuz rezervleriniz azaldıkça, kaslarınıza kramp girer ve vücudunuz bağışıklık tepkisini artırırken organlarınız şişmeye başlar. Bu noktada halüsinasyonlar görmeye başlamanız olasıdır. Enerjiyi korumak için vücudunuz kusmaya başlar, böylece sindirimde enerji israfını durdurabilir. Nöbetler takip edebilir ve kalp krizi veya organ yetmezliği sonucu ölüm meydana gelebilir.

Yani görünen o ki, ısı; beyni, böbrekleri ve diğer organları etkileyen sıcak çarpmasına neden olarak sizi doğrudan öldürebilir. Ayrıca kalp rahatsızlığı, felç veya solunum problemleri geliştirme riskinizi artırabilir.

Peki aşırı sıcak bir havada bu kadar büyük sonuçların doğması nasıl önlenebilir? Bu gibi durumlarda, güneşten kaçınmak, mümkün olduğunca az egzersiz yapmak, serin odalarda uyumak, sık sık soğuk içecekler içmek ve serinlemek için vücudu havalandırmak oldukça faydalı olabilir. Ancak, dünya daha da ısınırsa sıcaktan kaçınmak imkansız hale gelebilir!

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu