BilimHaberler

Araştırmalar, Herkesin Kamuflajın Ardını Kolayca Görebileceğini Kanıtladı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Kamuflaj teknikleri, hem insanları hem de hayvanları gizlemek için genellikle güvenilebilir tekniklerdir, ancak ustalıkla eğitilmiş kişiler bu görsel hileleri görebilir. Geçtiğimiz günlerde bilim adamları bu konuda daha fazla şey keşfettiler!

Sadece eğitimli kamuflaj ustaları, bir sahnede bir şeyin gizlendiğini tespit etmekle kalmaz, aynı zamanda ne aradıkları kendilerine söylenmemiş olsa bile o şeyin ne olduğunu doğru bir şekilde değerlendirebilirler. Bu, çok çeşitli askeri senaryolarda oldukça faydalı olabilir.

Araştırmacılar yeni çalışmalarını şu sözlerle anlattı: “Burada, deneklerin kamuflajı fark ettiklerinde, hedefi lokalize etmek için özel bir eğitim almamış olmalarına rağmen, kamufle edilen hedefi doğru bir şekilde konumlandırabildiklerini gösteriyoruz”

Çalışma, 2012 yılında geliştirilen ve normal görüşe sahip insanları kamuflajla görmek için eğitmek amacıyla derin öğrenme tekniklerini kullanan bir eğitim yöntemini araştırıyor. Araştırmacılar, sahneleri analiz etmek için günde sadece bir saat harcayarak, bireylerin bu şekilde iki hafta gibi kısa bir sürede eğitilebileceğini bildiriyor.

Bu eğitim, insanların belirli bir kamuflaj sahnesinin bir hedef içerip içermediğini anlamalarını sağlıyor. Burada, bazı durumlarda sadece 50 milisaniyelik bir bakışla bile bu kişilerin hedefi seçebildiği gösterildi. Üstelik katılımcılara ne arayacakları söylenmedi ve hedef nesne tek başına gösterilmedi.

Kamuflaj Eğitim Tekniği

Eğitimli gönüllüler, belirli bir hedef olmasa bile, bir görüntüde bir şeylerin yanlış veya farklı olduğunu da fark ettiler. Araştırmacılar bunun, deneyimli radyologların, herhangi bir belirgin kanser belirtisi ortaya çıkmadan önce bile, bazen bir mamogramın tam olarak doğru olmadığı hissini alabilmeleriyle bağlantılı olduğunu söylüyorlar.

Bunun yanı sıra ekip, kamuflaj eğitim tekniği herkes üzerinde işe yarayabilirken, bazı insanların bunu diğerlerinden daha kolay uygulayabildiğini söylüyor. Bu bilimsel ve biyolojik bir bakış açısından bakıldığında ilginç olsa da, yürütülen araştırmanın en yaygın olarak kullanılacağı yer askeri savaş alanındadır. Örneğin bir keskin nişancı ile bir durumu ele alalım;  bir hedefe ateş etmek, bir keskin nişancının yerini hemen ortaya çıkarır, bu nedenle hedefin önceden görülebilmesi ve yerinin tespit edilebilmesi hayati önem taşır.

Cognitive Research: Principles and Implications Dergisinde yayınlanan araştırma, ABD ordusunun da radarına girmeyi başardı.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu