EnerjiHavacılıkUzay Bilimleri

Rus Uzay Römörkörü Uzayda Yaşam Aramayı Hedefliyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Mayıs ayında, Rusya’nın 2030 yılına kadar “Zeus” adı verilen bir nükleer uzay römorkörünü uçuş testine başlatmayı planladığına dair raporlar ortaya çıktı.

SputnikNews’in haberine göre, Rusya’nın Roscosmos uzay ajansının Arsenal Tasarım Bürosu adlı bir yan kuruluşu, gelecekteki bir Rus Mars üssü için nükleer santral projesi önerdi. Proje önerisi, Mars’ta bir nükleer reaktör inşa etmek için Zeus projesi başlığı altında geliştirilen teknolojilerin kullanılmasını içeriyor.

Yayınlanan habere göre Rusya, 2010 yılından bu yana nükleer enerjili bir uzay aracı fikri üzerinde çalışıyor. Uzay römorkörü için olan bir konsept 2019’da Moskova dışındaki MAKS Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda tanıtıldı.

Geçen Aralık ayında, Zeus uzay römorkörü için deneysel tasarım çalışmaları adına Arsenal Tasarım Bürosu ile 56,5 milyon dolarlık bir sözleşmenin duyurusu gelmişti. Şimdi ise, Zeus uzay römorkörünün kızıl gezegenin yüzeyine girmesi ve daha sonra bir paraşüt sistemi kullanarak indirilmesi planlanıyor. Etkinleştirildikten sonra uzay aracı, gelecekteki insan kaşifler için bir yaşam alanı görevi görebilir ve bir Rus Mars üssüne güç sağlayabilir.

Daha geçen ay Roscosmos Şefi Dmitry Rogozin, Zeus römorkörünün Venüs de dahil olmak üzere diğer gezegenlere de gönderilebileceğini ve hatta güneş sistemimizin ötesine geçerek yabancı yaşam arayışına da yardımcı olabileceğini söyledi.

2020’de Rus hükümetinden Roscosmos’a nispeten düşük finansman sağlanmasına Rus ajansı, ABD’den ayrılmasını sağlayacak ve nispeten daha başarılı olabileceği bir dizi iddialı plana sahip.

Nisan ayında, Rus uzay ajansı kendi yörünge uzay istasyonunu 2025’in başlarında fırlatmayı umduğunu açıkladı. 2024 yılına kadar sona erecek olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun işletilmesine ilişkin uluslararası anlaşmalarla başarılı hale getirilen bu proje, küresel bilim alanında benzeri görülmemiş bir çağın sona erdiğinin sinyalini veriyor.

Uzay ajansına 8.85 milyar dolar harcayan Çin ise, son zamanlarda uluslararası uzay endüstrisinde büyük bir oyuncu haline geldi. Yakın zamanda Mars Zhurong gezgini tarafından çekilen görüntüleri yayınlayan ajans, geçtiğimiz günlerde bir yörünge ay uzay istasyonu inşa etmek için Rusya ile bir iş birliği yaptığını duyurdu.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu