Doğa ve ÇevreHaberler

Amazon’daki Karbondioksit Artışı, Yağışları Oldukça Fazla Etkileyebilir!

Amazon yağmur ormanları, önümüzdeki yüzyılda çok daha az yağmur göreceğe benziyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Ormansızlaşma tamamen durdurulsa bile, araştırmalar karbondioksitte küresel bir artışın, dünyanın en büyük tropik yağmur ormanlarının üzerindeki iklimi hala tehlikeye atabileceğini ön gördü. Öyle ki Amazon’daki karbondioksit artışı yağışları önemli bir ölçüde etkileyebilir.

Yeni simülasyonlara göre küresel karbondioksit içinde yüzde 50 artış gözlendi. Bu artış, tüm ormanı çelimsizleştirip ot topluluklarına dönüştürmeye ve Amazon’daki yağışları azaltma gücüne sahiptir. Uzmanlar bunların şimdilik aşırı kötümser senaryolar olduğunu düşünse de bu teoriler davranışımızı değiştirmek için hiçbir şey yapmazsak neler olabileceğini gösteriyorlar.

Araştırmalara göre, sadece karbondioksit artışının ormanın yaprakları üzerindeki fizyolojik etkisi, yağmur miktarında yıllık yüzde 12’lik bir düşüşe yol açıyor. Yani biz konuşurken, ormanlar birer birer yok oluyor gibi görünüyor ve CO 2 emisyonları biraz farklı şekillerde olsa da Amazon üzerinde azaltılmış neme yol açıyor.

Bir yandan ormansızlaşma, fotosentez sırasında gaz değişiminin ana kaynağı olan daha az yaprak anlamına gelir. Bir yaprak yukarı açıldığında nefes alışverişi sayesinde stoma, atmosfere su buharı yayar.  Bu işlem de nihayetinde ağaçların üzerindeki bulutlara ve dolayısıyla bu bulutlardan dökülen yağmura katkıda bulunur. Dolayısıyla, ormanda daha az yaprak varsa, havada da daha az nem olacaktır.

Karbondioksit konsantrasyonları biraz farklı bir etkiye sahiptir. Bu sera gazı arttıkça, stomalar daha kısa sürelerle açık kalır. Bu da atmosfere daha az buhar saldıkları anlamına gelir ve bu durum bulut örtüsü ve yağışta eşzamanlı bir azalmaya yol açar.

Bunların sonucu olarak Amazon daha az su buharı ürettiğinde, Atlantik Okyanusu’ndan gelen su buharının da birleşebileceği daha az bulut olur ve bu, tüm nemin ormanın üzerinden And Dağları’na uçabileceği anlamına gelir. Bu bölgelere eskisinden daha fazla yağmur yağarken, Güney Amerika’nın tropikal yağmur ormanları kurumaya başlayabilir. Aynı zamanda, havada ısıyı emecek daha az nem varsa, araştırmacılar bunun daha yüksek yerel sıcaklıklara yol açabileceğini düşünüyor.

Bu tür bulgular, Amazon’daki yerel eylemlerin yeterli olmadığını açıkça ortaya koyuyor.

Çalışma Biogeosciences’da yayınlandı.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu