BilimHaberler

Finlandiya Araştırmasına Göre Çikolata Kisti Kadınların Kariyerini Etkiliyor

Bilim insanlarının açıkladığına göre, çikolata kisti kadınların kariyerini oldukça fazla etkiliyor.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Finlandiya’da yaklaşık 4.000 kadın üzerinde yapılan iki yıllık bir araştırma, çikolata kisti olan kadınların olmayanlara kıyasla 46 yaşında bile 10 veya daha fazla iş gününde hasta olduklarını buldu.

İyi haber şu ki, Finlandiya’daki bilim adamları çikolata kistine sahip 348 katılımcının verilerini incelerken erken emeklilik veya işsizlik paternleri bulamadılar. Yine de bu araştırmanın diğer ülkelere nazaran iyi sağlık ve emeklilik sistemlerine sahip bir ülkede yürütüldüğü unutulmamalıdır. Bu da demek olur ki, başka bir yerde böyle olup olmayacağı belli değil.

Çikolata kisti, bilinen bir nedeni veya tedavisi olmayan kronik ve sıklıkla ağrılı bir hastalıktır. Geleneksel olarak, kariyer yapmak için evliliği ve hamileliği erteleyen A Tipi bireylerin hastalığa yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu düşünülüyor. Bu nedenle bazı kaynaklar oldukça yanlış bir tanım olarak bu hastalığı “kariyer kadını hastalığı” olarak tanımlamaktaydı. Bugün ise, ‘kariyer kadını hastalığı’ kavramı tamamen çürütüldü. Gelişmekte olan araştırmalar şimdi, hastalığını şekillendiren şeyin bir kadının kariyer yolu değil, tam tersi olduğunu gösteriyor.

Örneğin, on ülkede 2011 yılında yapılan bir analiz, çikolata kistinden etkilenen her kadının, esas olarak semptomları görevleri tamamlamayı çok daha zor hale getirmesi nedeniyle haftada ortalama 10,8 saat iş kaybettiğini buldu.

2013’te Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma, çikolata kistine sahip hastaların her yıl önemli ölçüde daha fazla hasta gün yaşadığını buldu. Çalışabilecek kadar iyi olduklarında bile ağrıları ve yorgunlukları işleri daha da zorlaştırıyordu.

İsviçre, Almanya ve Avusturya gibi sosyal refahı daha yüksek ülkelerde bile çikolata kisti hastalığından müzdarip kadınlar, kronik ağrı ve yorgunlukla yaşadıkları için istedikleri meslekte daha az çalışabildiklerini söylüyorlar.

Çikolata kistine sahip kadınlardan gelen şikayetlerin bu zamana kadar duyulmaması ve göz ardı edilmesi, bu hastalığa sahip kadınların iş hayatlarında daha büyük problemlerle karşılaşabilmesine olanak sağlıyor.

Finlandiya’da yapılan deneyin de gösterdiği üzere, bu hastalığın nedeni kadınların kariyeri değil, tam tersi bu hastalık nedeniyle kadınların kariyeri olumsuz anlamda etkilenebiliyor. Bu nedenle, dünya genelinde bu hastalığa sahip kadınların şikayetlerini dinlemenin ve bu konuda gereken özenin gösterilmesinin vakti geldi.

Bu çalışma Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica dergisinde yayınlanmıştır.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu