Haberler

Meksika’da Okyanus, Gaz Sızıntısı Nedeniyle Yandı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

2 Temmuz 2021 tarihinde erken saatlerde okyanus yüzeyinde çıkan yangın yürekleri hoplattı! Sualtı boru hattından gelen bir gaz sızıntısından kaynaklanan yangın, suyun uçsuz bucaksız tarlalarını adeta alevler içinde bir cehenneme dönüştürdü. Sosyal medyada ise bu olay “Ateşin Gözü” olarak adlandırıldı.

Üç devasa geminin sudan ateş ederek kıpkırmızı alevleri söndürmeye çalıştığını gösteren olayın videosu olayın üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra yayınlandı.

https://twitter.com/MLopezSanMartin/status/1411059695503261697

Meksika’nın petrol güvenliği regülatörü Başkanı Angel Carrizales, Twitter’dan yaptığı açıklamada, olayın “herhangi bir sızıntı yaratmadığını” belirtti. Su yüzeyinde tam olarak neyin yandığını veya başlangıçta nasıl olmasına izin verildiğini açıklamadı, ancak Reuters’e konuşan ve ismi açıklanmayan bir kaynak, “Ku Maloob Zaap’ın aktif üretim tesislerinin turbomakineri elektrik fırtınası ve şiddetli yağışlardan etkilendi” dedi. Yangının olası çıkış kaynağı olabilecek bu neden henüz uzmanlar tarafından doğrulanmadı.

Olayın yerel türler ve habitatlar üzerindeki etkisi belirsizliğini korusa da şimdilik olayın yaygın bir etkisi yok gibi görünüyor.

Yangın, Yucatan yarımadası yakınlarında bir devlet petrol şirketi olan Pemex’e ait açık deniz petrol platformunda meydana geldi. Şirketin amiral gemisi Ku Maloob Zaap petrol geliştirmesine bağlıydı. Yangın yerel saatle 05:15 sularında çıktı. Yetkililer, sızıntının platformdan sadece 150 metre uzaklıktaki suları tutuşturduğunu söylediler.

Sonuçta, korkunç felaket herhangi bir yaralanma veya insan hayatını kaybetme ile sonuç vermedi. Tahliyelere de gerek duyulmaması nedeniyle şirket, yerel saatle 10:45’e kadar normal çalışma koşullarının geri geldiğini belirtti.

Ama bu her şeyin yolunda olduğu anlamına gelmiyor!

Pemex, tesislerinde büyük endüstriyel kazalarla ilgili uzun bir sicile sahiptir. Geçtiğimiz yedi yıl boyunca, doğrudan Pemex’e atfedilebilecek yangınlar veya patlamalar sonucu 100’den fazla insan hayatını kaybetti. Örneğin; Ocak 2019’da Hidalgo eyaletinde akaryakıt hırsızlığı girişimi sırasında meydana gelen patlamada 114 kişi hayatını kaybetmişti.

Ku Maloob Zaap da Pemex’in en büyük ham petrol üreticisidir. Bu yüzden olayın çok daha kötü sonuçları olmadığı için şanslıyız.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu