HaberlerOtomotiv

Yerli Elektrikli Otomobilin Seri Üretime Geçeceği Tarih Açıklandı

Yerli elektrikli otomobilin 2022 yılı sonuna doğru seri üretime geçmesi planlanıyor.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

TOGG’un CEO’su Gürcan Karakaş çarpışma testleri devam eden yerli elektrikli otomobilin 2022 yılı sonuna doğru seri üretime geçmesini planladıklarını açıkladı.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobilin çarpışma testlerinin devam ettiğinin altını çizerek, her testin ardından alınan raporlar çerçevesinde ihtiyaç duyulması halinde aracın eksiklerini ve hatalarını giderdiklerini belirtti.

Karakaş siber güvenliğe de dikkat çekti ve dünyada bu alanda ciddi zafiyetlerin olduğunu vurgulayarak gençlerin bu alana odaklanmalarını tavsiye etti. Ayrıca siber güvenlik ve nesnelerin interneti konularının dışında temiz enerji çözümlerinin de önemine değinen Karakaş, temiz enerji çözümleriyle ilgili de TOGG’un geçen hafta yabancı bir ortakla şirket kurduğunu hatırlattı.

Yerli Elektrikli Otomobilin Seri Üretime Geçeceği Tarih Açıklandı

Hücre Krizi de Çıkabilir

Karakaş, aracın malzeme entegrasyonundan, batarya yönetim sistemine kadar bir çok noktada dünyada ciddi bir potansiyel olduğunu belirtti. Karakaş ayrıca Avrupa’da üç sene önce kurulu lityum batarya kapasitesinin 50 megavat (50 MW) saatin altında olduğunu ve şimdi 600’ün üzerine gelerek bine doğru gittiğini belirtti.

Gürcan Karakaş, küresel çip krizi konusuna da değindi. Eğer kapasite açıkları hızlı kapanmazsa batarya hücreleri ile ilgili de bir kriz çıkabileceğinin altını çizdi. Bunun ardında yatan en büyük nedenin de hızlı bir şekilde elektrikli araçlara olan dönüşün olduğunu vurguladı. Bu bağlamda da TOGG için yatırımın doğru zamanda yapıldığını da belirtti.

Çarpışma Testleri Şubat Sonuna Kadar Devam Edecek

Karakaş, pandemi sürecinde her türlü simülasyon,, matematiksel modelleme ve uzaktan çalışma yöntemlerini sonuna kadar kullandıklarına da değindi.

Yerli Elektrikli Otomobilin Seri Üretime Geçeceği Tarih Açıklandı

Aracın teknik tasarımlarını ortak paydaşlarla geliştirdiklerini belirten Karakaş, numune ve prototip çalışmalarının devam ettiğini ve çarpışma testlerinin de Şubat sonuna kadar devam edeceğini belirtti.

Fabrikada Sadece Üretim Yok

TOGG tesislerinde sadece üretimin olmayacağını vurgulayan Gürcan Karakaş, şöyle konuştu:

“Tesisimizde sadece üretim yok. Bunun altını çizmek istiyorum. ‘Otomobil, fabrikadan fazlasını gerektirir’ demiştik inşaata başlarken. Tesisin içerisinde tasarım merkezi, prototiplerimizin testlerinin yapılabildiği bir merkez olarak düşünüyoruz. Bir çatı altında bütün yetkinliklerini toplandığımız bir yer olarak düşünüyoruz. Boyahanenin çatısının ve yan panellerinin kapanmaya başladığını görüyorsunuz. Önümüzdeki günlerde zaten tesisin içine ekipmanlar yerleşmeye başlayacak. Bizim buradaki planımız şu şekilde, senenin sonuna doğru imalat kısmının çok büyük kısmı bitmiş olacak. Önümüzdeki senenin ortasına kadar da ekipmanları tamamlandıktan sonra geriye istasyon ve hat bazında aracımızın üretime hazırlanması kalıyor. Burada da planladığımız gibi ilerliyoruz. Gelecek senenin sonuna doğru seri üretime başlarız.”

Gürcan Karakaş ayrıca TOGG için işe alımlarda üniversitelerden yeni mezun almadıklarını ama ilerleyen dönemlerde hem yeni mezun hem de stajyerler alacaklarını da vurguladı.

Kaynak
NTV

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sende inandin bu yalanlara. Türkiyede yaşayan insanlarda artık rejimin söylemlerine entegre etmişler kendilerini. Her dediklerine inanmak zorunda hissediyorlar kendilerini. Hiçbir zaman böyle bir araba üretilmiyecekç Tıpkı önceki yalan vaatleri gibi. Ama şunu yapmaya devam edecekler: Ülkeyi soymaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu