BilimHaberler

Bilim İnsanları İnsan Beynindeki Zaman Hücrelerini Araştırdı, Bulunan Sonuçlar İse İlgi Çekici!

İnsan beyni olayların sırasını bir dizi halinde nasıl takip edebiliyor?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Yeni araştırmalar, ‘zaman hücrelerinin‘ anılarımızı doğru sırayla birbirine yapıştıran bir yapıştırıcı görevi görebildiğini ve böylece olayların doğru sırasını düzgün bir şekilde hatırlayabileceğimizi öne sürüyor.

Bu tür dizi izleme zaman hücrelerinin var olduğunun kanıtı daha önce, belirli nöron gruplarının olayların hatırlanmasını ve eylem dizilerinin planlanmasını desteklediği düşünülen farelerde bulunmuştu. Ancak insan beyninde epizodik belleğin nasıl kodlandığı hakkında daha az şey biliniyordu.

Araştırmak için, Fransa’daki Beyin ve Biliş Araştırma Merkezi’nden (CerCo) sinirbilimci Leila Reddy liderliğindeki bir ekip, hipokampusa yerleştirilen mikroelektrotları kullanarak 15 epilepsi hastasının beyinlerindeki elektriksel aktiviteyi izledi. Deneyler, beyindeki nöbetlerin kaynağını lokalize etmek için elektrotları kullanan tıbbi testler sırasında gerçekleştirildi. Sonuç olarak araştırma, hastaların olası epilepsi tedavisi amacıyla halihazırda uygulamayacakları herhangi bir invaziv veya riskli implantasyon gerektirmedi.

Deneylerde, katılımcılara önceden belirlenmiş bir sırayla bir dizi görüntü sunuldu ve diziyi ezberlemeleri istendi.

Seanslar sırasında elektrotlar, hem görüntülerin gösterildiği belirli anlarda, hem de hiçbir görüntünün gösterilmediği boşluklar sırasında ve katılımcılardan hangi görüntünün gösterileceğini tahmin etmelerinin istendiği duraklamalarda, deneye yanıt olarak hipokampusta hareketlenen belirli nöronları kaydetti.

Araştırmacılar, bu nöronların bazılarının deneylerdeki görüntülerin sırasını ezberlemek veya hatırlamakla meşgul olduğunu, ancak bazılarının görsel uyarıcı olmadığında da aktif olduklarını ve özellikle hiçbir şey olmadığında bile zamanın akışını kodladıklarını öne sürüyorlar. Araştırmacılar bu konuda makalelerinde “Zaman hücrelerinin bu boş dönemlerde art arda hareketlendiği gözlemlendi” diye yazıyor.

Araştırmacıların elde ettiği sonuçlara göre; insan beynindeki zaman hücreleri, zamanla ilişkili olarak bilgiyi kodlayabilen, aynı zamanda farklı türde duyusal bilgi veya uyaranlara yanıt verebilen “çok boyutlu”dur.

Ekip, bu zaman nöronlarının çok boyutlu davranışının, deneyimlerin ‘ne’, ‘nerede’ ve ‘ne zaman’ını kaydeden, karmaşık girdilerden tutarlı anılar oluşturmak için öğeleri bir araya getiren bir yapıda olabileceğini düşünüyor.

Bulgular The Journal of Neuroscience’da rapor edildi.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu