Doğa ve ÇevreEnerjiHaberler

Yeni Karbon Yakalama Tesisinin Hedefleri Büyük!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Karbon yakalama teknolojileri iklim değişikliğiyle mücadelede yardımcı olmak için büyük bir potansiyele sahip, bu nedenle Bill Gates ve Elon Musk gibi büyük isimler yeni çözümlere yatırım yaparak teknolojiye olan inançlarını gösteriyorlar.

Şimdi ise, dünya karbon yakalama teknolojilerinde çığır açan bir an için hazır görünüyor, İskoçya’da her yıl bir milyon tona kadar karbonu havadan kaldıracak yeni bir karbon yakalama tesisi açılacak!

Doğrudan hava yakalama (DAC) tesisi, Kanadalı karbon yakalama teknolojisi firması olan Carbon Engineering ile iş birliği içinde İngiltere enerji geçiş şirketi Storegga Geotechnologies tarafından inşa edilecek. Dünyanın en büyük hava yakalama tesisi olacak yapı, bir yıl boyunca 40 milyon ağaç tarafından emilecek karbona eşdeğer derecede çok karbon çıkaracak. Emilen karbonun tamamı daha sonra denizin altındaki depolama alanlarında biriktirilecek.

Yeni Karbon Yakalama Tesisi Nasıl Çalışacak?

Karbon yakalama tesisinde karbondioksiti bağlayan sıvı dolu bir fıçıya hava çeken büyük fanlar yer alacak. Fanlar bağlandıktan sonra, yakalanan karbon rafine edilebilecek ve kalsiyum karbonat paletlerine dönüştürülebilecek. Bu peletler, sırayla ısıtılacak ve kalsiyum oksitin yanında bir CO2 akışına ayrışabilecek.

Yeni tesis, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini tersine çevirmek için atmosferdeki CO2 miktarını azaltma gereksinimini karşılamayı amaçlayan bir dizi diğer karbon yakalama teknolojisi yeniliğini de bir araya alacak. Bir diğer yeni sistem olan Bill Gates destekli Carbfix ise atmosferden karbon çıkarıp kayaya dönüştürecek.

Yeni Karbon Yakalama Tesisinin Hedefleri Büyük!

Storegga Geotechnologies ve Carbon Engineering’in İskoç tesisi esas olarak atmosferdeki karbondioksiti temizlemeyi amaçlasa da her iki firma da sonunda tesislerinden toplanan karbondioksiti satmak istediklerini söylüyor.

İki şirket şu anda İskoçya’da olacak yeni tesisleri için bir saha yeri arıyor ve karbon mühendisleri yaptıkları açıklamalarda her iki ortağın da tesislerini 2026’ya kadar faaliyete geçirmeyi hedeflediğini söylüyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu