BilimFizikHaberlerUzay Bilimleri

Gizemli Parçacık Evrenin İlk Halini Gösterebilir

Evren hakkında daha fazla bilgi edinmek için yapılan bilimsel araştırma, bir gizemli parçacık sayesinde, bizleri evrenin doğuşuna kadar olan tüm bilgileri edinmeye davet ediyor.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Fiziksel İnceleme dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre, henüz kanıtlanmamış olsa da, “Axion” adı verilen varsayımsal gizemli parçacık, evrenin oluşumunu ilk kez ortaya çıkarabilir.

Aslında, bilim adamları evrenin elektromanyetik spektrumuna bakarak Kozmik Mikrodalga Arka Planı’nı (CMB) gözlemlememizi sağlayabiliyor; bu da kabaca 14 milyar yıl geriye bakmamızı sağlıyor yani evrenin protonların ve elektronların nötr hidrojene birleşmesi için yeterince soğuduğu bir zaman. Gökbilimciler ve kozmologlar, SPK aracılığıyla evrenin nasıl evrimleştiği hakkında birçok şey öğrenmeyi başardılar. Ancak bu araştırma bizleri, Büyük Patlama’dan yaklaşık 400.000 yıl sonrasına götürebiliyor.

Başka bir deyişle, bu çağdan önceki evren çalışmamızda ampirik bir kör nokta bulunmakta!

Gizemli Parçacık “Axion”

Evrenin bu bilinmeyen dönemine ilişkin bilgimizi derinleştirmek için araştırmacılar, evrenin ilk saniyesinde dışa doğru patlamış olabilecek eksen adı verilen varsayımsal parçacıklara baktılar. Elbette bilim adamları, bu eski oluşum evreni incelemek için kullanmadan önce parçacığın gerçek olduğunu kanıtlamak zorundalar, ancak bu çok zor olacağa benzemiyor.

Yeni makalede, bilim adamları, karanlık madde için deneysel araştırmalarında giderek daha hassas araçlar geliştirdikçe, farklı bir eksen işaretiyle karşılaşabileceklerini öne sürüyorlar. Ancak CaB, karanlık madde eksenleri ile benzer niteliklere sahip olduğundan, deneyler CaB sinyalini gürültü olarak sınıflandırıp dışarıda bırakabiliyor.

karanlık madde ve gizemli parçacık

Eksenlerin gerçekliğini doğrulamanın yanı sıra, dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları, evrenin çok erken dönemlerinde yaşamış canlıların yeni fosil kanıtlarına anında sahip olacaklar. Görünen o ki, bu çalışma sayesinde araştırmacılar, daha önce hiç fark edilmemiş bir şekilde evrenin nasıl evrimleştiğine dair anlayışımızı büyük ölçüde değiştirebilirler.

Yapılan bu son çalışma, karanlık madde programına daha da ampirik vaatler veriyor. Karanlık maddenin eksenlerden oluşmadığını varsayarsak, ultra-duyarlı aletler, akıl almaz derecede eski evrenin bir görüntüsünü ortaya çıkarabilir.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu