TeknolojiHaberler

ABD Savunma Ajansı Düşman Füzelerine Karşı Nanouyduları Test Ediyor

Parçası 1,3 milyon dolara mal olan yeni teknoloji, geleneksel uydulara ucuz bir alternatif olabilir.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

30 Haziran’da Virgin Orbit’in bir yan kuruluşu olan VOX Space LLC, Savunma Bakanlığı için dört küçük uydu fırlattı. Bu uydulardan ikisi Füze Savunma Ajansı’nın (MDA) CubeSat Ağ İletişim Deneyi (CNCE) Blok 1’in bir parçasıydı. Savunma Bakanlığı’ndan yapılan basın açıklamasına göre, iki CubeSat yörüngedeyken aralarında olan ağ iletişimini göstermek için 90 günlük bir görevdeler.

Bahsedilen MDA görevi bir yıla kadar uzatılabilir ve düşük yörüngeli bir Hipersonik ve Balistik Takip Uzay Sensörü (HBTSS) yükü geliştirmeyi amaçlayan testlerin bir parçası olabilir. Sensör, balistik ve hipersonik füze tehditlerini tespit etmek, izlemek ve bunlara karşı koymak için kritik veriler sağlamak konusunda oldukça yararlıdır.

MDA uzay sensörleri direktörü Walt Chai, “CNCE Block 1 misyonu, füze savunma iletişim mimarilerini desteklemek için daha düşük boyut, ağırlık ve güç kullanarak gelişmiş iletişim teknolojilerinin uygulanabilirliğini gösterecektir,” dedi. Geleneksel uydular hala bir seçenek olsa da MDA bu yeni mimariyi hızlı ve uygun fiyatlı bir şekilde test edebilmek için CubeSats ile görüşmelere devam ediyor.

CubeSats ticari olarak 300 kg’dan daha hafif ve daha küçük uydular üretmektedir. CubeSats, kendi standartlarına uygun olarak seri olarak üretilen parçaları kullanılarak monte etme işlemi gerçekleştirir ve bu da onları nispeten ucuz hale getirir. Örnek verecek olursak, tipik bir CubeSat 1,3 milyon dolara yapılabilirken, geleneksel uydu geliştirme maliyetleri genellikle yüz milyonlara ulaşıyor.

Daha küçük ayak izleri ve ağırlıkları nedeniyle CubeSats, bu vesileyle kullanılan Virgin Orbit gibi son derece uyarlanabilir platformlar aracılığıyla kısa sürede piyasaya sürülebilir. Bu, daha iyi maliyet kontrolü ile teknolojide iyileştirmeler yapılmasına olanak tanır.

Bu kapsamda, MDA’da İnovasyon, Bilim ve Teknoloji direktörü Shari Feth, “Uzaya düşük maliyetli erişim için CubeSats’ı kullanma yeteneği, gelecekteki uygulamalar için teknolojilerin olgunlaşmasında esastır” dedi.

Nisan 2021 itibariyle, 3.000’den fazla nanosatellit ve CubeSats zaten fırlatılmıştı ve önümüzdeki altı yıl içinde 2.500’ün daha fırlatılmasının gerçekleşmesi bekleniyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu