Nükleer EnerjiEnerjiHaberler

Çin’in Gelişmiş ‘Yapay Güneş’ Füzyon Reaktörü Yeni Bir Dünya Rekoru Kırdı!

Çin, insanlığın yıldızların gücünü kullanma deneylerinde yeni bir dönüm noktasına ulaşmış durumda!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Cuma günü, Çin Bilimler Akademisi’nin füzyon makinesi yapay güneşi 120 milyon santigrat dereceye (216 milyon Fahrenheit) ulaştı ve 101 saniye boyunca bunu koruyabildi.

2018’de reaktör, güç üretmek için çok önemli olarak kabul edilen 100 milyon derecelik kıyaslamanın ötesinde ısıtılmış gazı tutabilmişti, ancak plazmayı yalnızca yaklaşık 10 saniye sürdürebildi. Bu nedenle, Çin’den gelen haber rekor niteliği taşımaktadır.

Plazmayı bu kadar uzun bir süre boyunca Güneş’in 15 milyon °C’lik çekirdeğinin sekiz katı sıcaklığında tuttuğuna göre, yeni rekor dünyayı bu zor, ancak çok aranan temiz güç kaynağına biraz daha yaklaştırdı denebilir!

Yapay Güneş Sıcaklığını Sabit Tutmak Önemli

Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi fizikçisi Li Miao, Global Times‘a verdiği demeçte, “Bu önemli ilerleme ve nihai hedefe yaklaştığımızı gösteren bir işaret. Şimdiki amacımız, sıcaklığı uzun süre sabit bir seviyede tutmak olmalıdır.” dedi.

Yapay güneşin iç termal görüntüsü
Yapay güneş füzyon reaktörünün iç termal görüntüsü

EAST’in yürütmekte olduğu deney tesisini desteklemek ve işletmek için yaklaşık 300 bilim insanı ve mühendis gerekmekte. Buradaki zorluk, plazmayı füzyonun gerçekleşmesi için yeterince sıcak bir ortamda yeterince uzun süre yerinde tutmayı başarmaktır. Bahsedilen sıcaklığın, Güneş’ten bile daha yüksek olması gerekiyor. Oldukça zor bir araştırma süreci olduğu belli olan çalışma, şimdiden dikkatleri üzerine toplamış durumda. Alternatif bir enerji kaynağı eğer bu kadar güçlü bir şekilde üretilmeyi başarırsa, dünyamızın seyrini değiştirecek önemli gelişmeler yaşanabilir.

Kore, 20 saniye boyunca 100 milyon °C’lik bir önceki rekoru elinde tutmaktaydı. Şimdi ise, Çin’in yapay güneşi de 20 saniye boyunca 160 milyon °C’ye (288 milyon °F) ulaşmayı başardı, ancak plazmayı gerekli yüksek sıcaklıklarda stabil hale getirmek için daha çok yol var.

Nükleer füzyon, gelecekteki karbon sonrası toplum için büyük bir arayıştır. Böyle bir geleceğe ulaşabilmemizi sağlamak için kanıtlanmış temiz güç teknolojilerine geçmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu