MühendislikHaberlerTeknoloji

Mühendisten Kendi Kendini Dengeleyen Bisiklet Tasarımı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Gizmodo tarafından hazırlanan bir raporda, bisikletten düşmekten endişe etmekten bıkan Zhi Hui Jun adlı bir donanım mühendisinin engellerden kaçınan ve kendi dengesini kurabilen bir bisiklet yaptığı belirtiliyor.

Dört ay boyunca boş zamanlarında bisiklet projesi üzerinde çalışan mühendis, bisikletin ön tekerleğinin düşmesini engellemek ve hızla yön değiştirmesini sağlamak için bir ivmeölçer ve jiroskop sensörleri kullanarak kendi kendini dengeleyen bir bisiklet yaptı.

Sistem, bisikletin düşmesini durdurmak için doğru yönde doğru miktarda açısal momentum üretiyor. Engel algılama ve kaçınma sistemi için ise Zhi Hui Jin, sensörlere ve bir çipe bağladığı özelleştirilmiş bir algı ve kontrol algoritması kullanan otomatik bir kontrol sistemi tasarladı.

Synced tarafından hazırlanan bir raporda belirtildiği gibi, Zhi Hui Jun, bisikleti için gerekli bazı parçaları yapmak için 3D baskı ve takım tezgahı işlemeyi kullandı.

Kendi Kendini Dengeleyen Bisikletin Yapısı

İvmeölçer ve jiroskopun yanı sıra bisiklet, sürücüsüz otomobiller tarafından çevrelerini algılamak için kullanılan iki fırçasız motor ve direksiyon dişlisinin yanı sıra bir RGBD derinlik kamerası ve bir LiDAR sensörü ile de donatılmıştır. Bisiklet ayrıca yaklaşık üç saatlik pil ömrüne sahip 6S model güç lityum pil kullanır.

Zhi Jui Jun, 2018 yılında Çin Elektronik Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden mezun olmuş ve o zamandan beri akıllı telefon geliştiricisi olan Oppo’da, çalışmakta olan bir mühendistir.

Kendi kendini dengeleyen bisiklet, öğrencilerin ve yakın zamanda mezun olmuş mühendislerin ortaya çıkarabileceği inanılmaz yaratıcı projeler için bir örnek niteliği de taşımaktadır.

Prensip olarak, Zhi Jui Jun’un kendini dengeleyen bisikleti, Jui Jun’un videosunda kimse tarafından gösterilmese de onu süren biriyle de çalışmalıdır. Bu nedenle, bisikletten gelecekte “pilotlu” testler yapması da bekleniyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu