Uzay BilimleriElektronikHaberler

Cubesat ile Nasa Aracını Herkes Kontrol Edebilecek!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu haftanın en şaşırtıcı haberi NASA’dan geldi! Açıklamalarına göre NASA, hem gökyüzü gözlemcilerini hem de gökbilimcileri üzecek yeni bir görev başlatıyor. Gelin tuhaf ama havalı görevi hep birlikte inceleyelim.

Arizona Eyalet Üniversitesi tarafından tasarlanan ve LightCube adlı cubesat misyonu, yaklaşık bir tost makinesi büyüklüğünde ve bir kez alçak Dünya yörüngesine (LEO) konuşlandırıldıktan sonra, yerden görülebilecek bir ksenon flaşı çıkarmak için amatör bir radyo lisansına sahip herkes tarafından komuta edilecektir. Araç, 2022 ve 2025 yılları arasında diğer 14 küçük araştırma uydusu ile birlikte uzaya fırlatılacak.

Araştırma kapsamında Vega Uzay Sistemleri Baş Araştırmacısı Jaime Sanchez :  “Halk bir uygulama kullanarak LightCube Cubesat uydusunu izleyebilecek, ardından bir radyo ile uyduya mesaj gönderebilecek. Sinyal alındıktan sonra, gece gökyüzünde uydudan bir flaş görecekler,” dedi.

Jaime Sanchez
Jaime Sanchez

Kulağa heyecan verici ve eğlenceli geliyor, değil mi? Tek sorun, zaten sayısız uydu yükünün altında olan bir gökyüzünde daha fazla ışık kirliliğine neden olacak olmasıdır. Forbes için yazan Ethan Siegel, yeni LightCube’un “tarihteki en parlak yapay ışık kirliliği noktası kaynağı” olacağını belirtiyor. Bu durum ise oldukça endişe verici görünmektedir. Gökbilimciler, uzay bilgimizi öne çıkaran ve aynı zamanda kendi gezegenimizin nasıl ortaya çıktığına dair birçok yeni keşif yapan birçok keşif yapmak için karanlık durgun gökyüzüne güvenirler. Bu gökyüzü de, zaten yörüngedeki birçok uydu tarafından rahatsız ediliyor.

Bu yüzden NASA’nın astronomların çalışmalarını engelleyecek bir projeyi desteklediğini görmek biraz tuhaf gelebilir ancak görevin asil bir nedeni var.

Arizona Eyalet Üniversitesi Dünya ve Uzay Araştırmaları Okulu’nda yardımcı doçent olan ve girişimin laboratuvarlardan sorumlu müdür yardımcısı Danny Jacobs: “Bu eğitime dayalı bir misyon” dedi. “Kamu tarafından komuta edilebilen bir uzay aracı inşa etmek ve fırlatmaktaki amacımız, herkese telekomünikasyon, uzay aracı tasarımı, atmosferik iklim bilimi ve yörünge mekaniği hakkında bilgi edinmeleri için ilham vermektir.”

CubeSats uzay araştırmalarının geleceği olarak lanse edildi ve hatta yayılan haberlerden sonra dünyanın her yerindeki vatandaşları oldukça heyecanlandırdığı duyuruldu.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu