HavacılıkHaberler

United Airlines İsveçli Şirketten 100 Elektrikli Uçak Alacak!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

United Airlines, 2050 yılına kadar operasyonlarını karbonsuzlaştırma yolunda olumlu bir adım daha atarak İsveçli elektrikli uçak üreticisi Heart Aerospace’e yatırım yaptı. Heart Aerospace’den yapılan basın açıklamasında, 35 milyon dolarlık yatırımın Bill Gates’in Breakthrough Energy Ventures (BEV) şirketi Mesa Airlines ile birlikte yapıldığı belirtildi.

2018 yılında kurulan Heart Aerospace, şu anda tamamen elektrikli olan ilk uçağı ES-19’u yapmak için çalışıyor.

Heart’ın ES-19’u, 1+1 konfigürasyonunda sekiz sıra koltuğun arkasında üç koltuk daha olacak biçimde tasarlandı. Tüm koltuklar rahat bir 30 inç (70 cm) perdeye sahip olacaktır. Uçağın özellikleri henüz mevcut olmasa da şirket elektrik motorlarının benzer büyüklükteki bir turboproptan 20 kat daha ucuz olacağını ve aynı zamanda bakımının da 100 kat daha ucuz olacağını iddia ediyor.

Uçak hala geliştirilme modunda, bu nedenle 2023’ün sonlarında kritik tasarım incelemesi yapılması ve ilk uçuşun 2024’te yapılması planlanıyor. 2026’da tamamen hizmete girdiğinde ise, birinci nesil uçaklar 250 mile (400 km) kadar uçabilecek.

United Airlines İsveçli Şirketten 100 Elektrikli Uçak Alacak!

Ancak Heart Aerospace’in hedeflediği sadece yüksek hız değil. Şirket, kısa mesafeli seyahatlerden kaynaklanan emisyonları 2050 yılına kadar 2,8 gigaton’a ulaşacak şekilde indirgemeyi de hedefliyor. Şu anda fosil yakıtlarla yapılan bu seyahatler, 800 mile (1300 km) veya daha az olacak şekilde küresel emisyonların yüzde 33’ünü oluşturuyor ve şirket tüm bu seyahatleri 2050 yılına kadar elektriklendirmek istiyor. Şirketin merkezinin bulunduğu İsveç, 2030 yılına kadar fosilsiz yurt içi seyahati hedeflerken, Norveç kendisine bunun gerçekleşeceğini düşündüğü tarih olarak 2040 yılını belirledi.

ES-19’un geliştirilmesi ve konuşlandırılması, emisyonsuz daha büyük uçaklar yapma yolunda ilk adım olacaktır.

United Airlines Ventures Başkanı Mike Leskinen, Reuters ile yaptığı bir röportajda, “Uçağın boyutunu daha büyük bir ölçüye taşımak için onlarla birlikte çalışma umuduyla büyük bir teknolojik liderliğe sahip olduğunu düşündüğümüz bir şirkete daha yatırım yaparak dahil olmak istiyoruz.” Açıklamasını yaptı.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu