OtomotivHaberler

Pininfarina’nın Yeni Konsept Otomobili Bir Video Oyunundan Fırlamış Gibi Hissettiriyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Pininfarina şirketi, tamamen elektrikli olan ve kendi kendine giden otomobilini hazırladı! Teorema adlı yeni bir konsept otomobili, aerodinamik bir dış cephe ve tüm gece sürüş için uyarlanabilen modülleri ile birlikte piyasaya sürüldü.

Pininfarina’dan yapılan basın açıklamasında ünlü otomobil tasarımcısı, “kullanıcı deneyimi ve teknolojisi adına tamamen elektrikli, otonom mobilitenin yepyeni bir yorumu” için yeni konseptin VR teknolojileri kullanılarak nasıl geliştirildiğini açıklıyor.

Teorema konseptinin dış cephesi görülmesi gereken bir manzara olsa da Pininfarina tasarımcıları aracın iç mekanını odak noktaları olarak belirlediler. Yolcular, koltuklarına yürümelerine izin veren yukarı ve dışa doğru kayan bir arka panel sayesinde araca giriyorlar. Bu koltuklar düz oturmak veya yatay olarak uyku pozisyonunda uzanmak için büyük ölçüde uyarlanabilir. 212 inç (540 cm) uzunluğundaki Teorema, bir ön koltuk ve iki sıra arka koltuktan oluşan sıra dışı bir düzene sahiptir ve bu da esasen iki yatak yapmak için uyarlanabilir.

Konsept otomobil, farklı özerklik seviyelerine izin sağlayan ayrı sürücü modlarına da sahiptir. En yüksek seviye 5 özerklik modunda sürücü geri dönebilir ve yüz yüze olacak şekilde uçaktaki diğer yolcularla etkileşime girebilir.

Sürüş modunda ise, sürücü aracı kontrol etmek için iki joystick kullanır ve yolcular aracın akıllı cam gölgeliklerine entegre edilen WayRay adlı artırılmış gerçeklik sistemi aracılığıyla yolculuk bilgilerini kontrol edebilir.

Tesla CEO’su Elon Musk’ın bahsedilen Seviye 5 özerkliğinin beklenenden daha zor bir istek olduğunu kabul ettiği için, Pininfarina Teorema gibi bir şeyin gerçeğe dönüşmesini görmekten büyük olasılıkla çok uzaktayız. Yine de otomobil şovlarının pandemi kısıtlamaları nedeniyle engellendiği ve fütüristik otomobil konseptlerinin daha az ve daha uzak olduğu bir zamanda, Pininfarina’nın bize uzak gelecekte de olsa bir video oyunundaymışız gibi hissettirebilecek bir konsepte hazırlandığını görmek oldukça etkileyici.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu