Uzay Bilimleri

Uydu Nedir? Uzaydaki İlk Uydu Hangisidir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu yazımızda sizlere günlük hayatta birçok kez duyduğumuz uydu kavramını, tarihçesini ve uydu bölümlerini derledik.

Uydu Kavramı

Uydu kavramını günümüzde sadece televizyonda kullandığımız şekilde bilsek de çeşitliliği ve işlevi çok daha derindir. İzlediğimiz TV’den, kullandığımız internete, keşfettiğimiz gezegen ve yıldızlardan Dünyanın gözlemlenmesine kadar birçok alanda kullanılır. Tabi gezegenlerin sahip olduğu ay gibi doğal uydular da unutulmamalı.

Daha büyük cisimlerin etrafında dönen objeler birer uydudur. Dünya da bir uydudur çünkü kendisinden daha büyük bir cisim olan Güneşin etrafında döner. Ay da Dünyanın etrafında döndüğü için uydu olarak isimlendirilir. Bunlar da doğal uydudur. Ama genellikle uydulardan bahsedilirken insanların aklına insan yapımı olan uydular gelir.

Yapay uydular insanlar tarafından yapılan Dünya yörüngesine gönderilen makinelerdir. Dünyamızı ve diğer gezegenleri fotoğraflayıp bizlere bilgi aktaran binlerce yapay uydumuz vardır. Bu fotoğraflar ile bilim adamları Dünya, güneş sistemi ve evren hakkında daha çok şey öğrenir. Diğer uydular ise tüm Dünyadaki TV sinyallerini ve telefon aramalarını gönderir.

Bir Uydunun Bölümleri Nelerdir ?

Uydular birçok şekil ve parçadan oluşurlar. Ama çoğu genelde en az iki parçaya sahiptir. Bunlar anten ve güç kaynağıdır. Anten bilgileri alma ve gönderme görevini yapar. Güç kaynağı da solar panel veya batarya olabilir. Bildiğiniz üzere solar paneller güneşten aldığı ışığı elektrik enerjisine dönüştürür ve uzayda daha fazla ışınım aldığından dolayı burada verimliliği yüksektir.  Birçok NASA uydusu Dünyanın su, toprak ve hava kaynakları hakkında bilgi toplayan kamera ve sensörler taşır.

satellite parts 2 Mühendistan

Uzaydaki İlk Uydu

Soyvetler Birliği 1957 yılında uzaya ilk uyduyu fırlatan ülkedir. Sputnik 1 adı verilen bu uzay aracıtarihe uzaya gönderilen ilk uydu olarak geçmiştir.  NASA da uzaya birçok kez uydu göndermiştir. Bunlardan ilki 1958 yılında fırlatılan Explorer’dır. Explorer Amerika’nın ilk insanlı uydusudur. 1959 yılında Dünyayı fotoğraflayan ilk araç Explorer 6’dır.

Uzaydaki İlk Uydu Sputnik 1
Uzaydaki İlk Uydu Sputnik 1

NASA Uyduları Nasıl Kullanır ?

NASA’nın Dünya yörüngesine ve uzayın derinliklerine gönderdiği yapay uydular topladıkları bilgilerle bilim adamlarına çalışmalarında çok yardımcı oluyorlar. Uydu ayrıca Dünyanın bulutları, okyanusları, toprağı ve havası hakkında bilgileri de topluyor. Tüm bu bilgiler de araştırmacılara hava durumunu ve iklimleri tahmin etmelerinde yardımcı oluyor. Ayrıca çiftçilere de ne tür mısır ekeceklerine yardım ederken, hastalıkların yayılması ve hemen tepki verilmesini kontrol eder. Uydular ayrıca bizlere uzay hakkında birçok hikaye anlatır. Güneşten gelen tehlikeli ışınları izlerler ve yıldızları, gezegenleri,astroidleri ve kuyruklu yıldızları keşfederler.

Kaynak: NASA

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu