OtomotivHaberler

İşte Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Şanzımanı

Ford Otosan Eskişehir'deki fabrikasında Türkiye'nin ilk yerli ve milli şanzımanını geliştirdi.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Ford Otosan’ın Eskişehir’deki fabrikasında geliştirilen ve Ecotorq olarak isimlendirilen ilk yerli ve milli şanzımanı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ali Koç tanıttı.

İlk yerli ve milli otomatik şanzıman olan Ecotorq, Ford Otosan’ın 58 milyon euro değerinde yatırımı ve Tübitak’ın 13,5 milyon liralık Ar-Ge teşvikiyle ile 220 Türk mühendis tarafından sıfırdan geliştirildi.

“15 Milyon Liralık Destek Sağlandı”

İşte Türkiye'nin İlk Yerli ve Milli Şanzımanı

Eskişehir’deki tanıtım etkinliğine katılan Bakan Varank, son 6 yıldır ihracat şampiyonu olan Ford Otosan’a verilen desteklerden bahsetti. Son 19 yılda şirketin Ar-Ge çalışmaları için 1,6 milyar liralık destek sağlandığını ifade eden Varank, yerli şanzıman projesi için de 15 milyon liralık bir destek sağladıklarını da belirtti. Ayrıca fabrikanın şanzıman üretimi yapabilmesi için 900 milyon liralık yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini de sözlerine ekledi.

Varank, ayrıca yapılan bu şanzıman yatırımı ile Ford Otosan şirketinin motor, aks ve şanzıman üretimini tek başına geliştirebilen bir kamyon üreticisi haline gelmesinden de gurur duyduğunu da belirtti. 

Yerli ve Milli Şanzıman 40’dan Fazla Ülkeye İhraç Edilecek

İşte Türkiye'nin İlk Yerli ve Milli Şanzımanı

Yerli ve milli şanzımanın 5 yıllık bir test ve geliştirme sürecinden geçerek üretildiğini kaydeden Varank, bu şanzımanın başta Avrupa’nın yıldızı F-MAX kamyonlarında ve diğer kamyonlarda da kullanılacağını belirtti. Böylelikle yerli ve milli şanzımanın 40’dan fazla ülkeye ihraç edileceğinin de altını çizdi.

Yerlilik %90’a Ulaştı

İşte Türkiye'nin İlk Yerli ve Milli Şanzımanı

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç ise tanıtım etkinliğinde yaptığı açıklamada, bir ilki gerçekleştirmenin gurur verici olduğunu belirtti. Koç, ayrıca ilk yerli ve milli şanzımanın üretilmesiyle araçlardaki yerlilik oranının %90 seviyesine ulaştığını ve piyasada Türk mali etiketine sahip olmasının oldukça gurur verici olduğunu da sözlerine ekledi.

Yerli ve Milli Şanzımanı Ali Koç ve Mustafa Varank Beraber Tanıttı

Yerli ve Milli Şanzımanı Ali Koç ve Mustafa Varank Beraber Tanıttı

Eskişehir’de şanzımanın tanıtımı için gerçekleşen etkinlikte yapılan konuşmaların ardından, Bakan Varank ve Ali Koç fabrikanın bahçesinde bulunan bir kamyon ile yerli ve milli şanzımanı beraber test ettiler. Ardından Bakan Varank, şanzımanın oldukça başarılı olduğunu belirtti.

Kaynak
Anadolu Ajansı (AA)

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu