BilimHaberlerTeknoloji

Bilim İnsanları Dijital İkizinizi Öldürerek Sizin Hayatınızı Kurtarabilir!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Tedavisi yüksek riskli ve üzücü olan nadir ama ölümcül bir hastalığa yakalandığınızı düşünün. Bu durumda kendinizi klonlayıp olası tedavilerin klonunuzda denenmesine izin verir miydiniz? Bilim adamları bunun mümkün olduğunu kanıtladı!

ETH Domain’den bir grup araştırmacı, ölümcül hastalıklara sahip insanlara uygulanabilecek olası tedavi yöntemlerini uygulayabilecekleri bir “dijital ikiz” geliştirmek için çalışmalara başladı. Ekip, klona uygulanan deneme yanılma sonuçlarından sonra hastaya en doğru tedavinin uygulanabileceğini düşünüyor.

Dijital İkiz İlaçların Yan Etkilerini Takip Edebilir

Modern tıptaki önemli gelişmeler, ağır hastalıklar ortaya çıktığında bile hastalara gelişmiş bir yaşam kalitesi sağlamak için en son tıbbi tesisleri sağladı. Birçok ilaç belli hastalıkları kontrol altına alabilecek güce sahip, fakat bu durum her hasta için aynı olamıyor. Bazı ilaçlar, yan etkileri nedeniyle tedaviyi zorlaştırabiliyor.

Bununla birlikte, her hasta için doğru dozu bulmak zaman alabilir, bu da tıp profesyonellerini bireysel vakalarda deneme yanılma uygulamaya zorlar, bu da bazen ilaç tamamen uygulandıktan uzun süre sonra bile ciddi reaksiyonlara neden olabilir. Ama en azından ETH Domain ekibine göre, bu sonsuza dek değişmek üzere. Hastaların bireysel ihtiyaçlara özgü doğru ilaç dozajını almalarını garanti etmek için araştırmacılar çalışmalara başladı.

Bilgisayar ile tasarlanan modeller dijital bir ikizin temelini oluşturuyor ve araştırmacılar yaşam tarzı, yaş gibi gerçek insanlardan sanal hastaya kadar geniş bir değişken yelpazesi içeren bir yazılım tasarlıyor. Bunlar ve diğerleri, bir ilacın hasta üzerindeki etkisini doğru bir şekilde tahmin etmek için gereklidir, bu da hastadan hastaya değişen birçok fiziksel parametreden etkilenen bir tanı yolu oluşturuyor.

dijital ikiz

Ayrıca dijital ikiz, gerçek hastalara dozaj verildikten sonra acil komplikasyonları tersine döndürmek için gerçek hastalardan psikolojik ve fizyolojik geri bildirimlerle de güncellenebilir. Örneğin, ikizler bir ilaca takiben ağrılarının veya diğer yan etkilerinin devam edip etmediği ya da ne ölçüde devam ettiği hakkında sürekli bilgi sunabilirler.

Gelecekteki sensörler, dijital ikizi güncellemek için hastanın solunumu veya kalp atışı oranları gibi ek fizyolojik parametreleri gerçek zamanlı olarak ölçebilir. Uzmanlar bunun son derece heyecan verici bir teknoloji olduğu görüşünde.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu