Rüzgar EnerjisiEnerjiHaberler

Yapay Zeka, Performansı Artırmak için Rüzgar Çiftliklerini Toplu Olarak Hareket Ettiriyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bir basın açıklamasına göre, Illinois Üniversitesi’nden araştırmacılar, performanslarını en üst düzeye çıkarmak için rüzgar çiftliklerinin topluca hareket etmesini sağlamak adına yeni bir yöntem geliştirdiler.

Illinois Üniversitesi ekibinin çalışmaları, iklim değişikliğine karşı küresel mücadelede yaygın iş birliği ihtiyacı için uygun bir metafor gibi gözükmesinin yanı sıra, yenilenebilir enerjinin benimsenmesini daha da teşvik ederek rüzgar çiftliği verimliliğini büyük ölçüde artırma potansiyeline sahiptir.

Rüzgar bir türbinden geçerken, enerjisini aktardıkça yavaşlar ve bu da ortalama rüzgar hızını azaltan bir faktördür. Her türbin kendisi için mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek amacıyla optimize edildiğinde, rüzgar hızını azaltacak şekilde kontrol olmadığı için rüzgar çiftliğine sorun yaratabilir.

Yenilenebilir ve Sürdürülebilir Enerji Dergisi’nde yayınlanan bir makalede, Illinois Üniversitesi’nden araştırmacılar, yukarı akış türbinlerinin aşağı akış türbinlerini olumsuz etkilenmesini önleyecek şekilde kontrol etme yöntemini detaylandırmaktadır.

Rüzgar Çiftlikleri ve Yapay Zeka

Araştırmacılar, bu amaçla rüzgar santrali sistemini bağlantılı bir ağ olarak gören kontrolörler tasarladılar ve yenilenebilir enerjiyi daha verimli bir şekilde üretmelerini sağladılar. Illinois Üniversitesi ekibi aynı zamanda, araştırmaları için değişen rüzgar hızlarını analiz eden ve uyanık yönlendirme tekniklerini uygulayan bir model tahmine dayalı kontrol (MPC) çerçevesi uyguladı.

Bu teknikler, yukarı akış türbininin daha aşağı akış türbinlerinden uzak uyanmasını hedefledikleri için rüzgar çiftliklerinin genel performansını artırmanın anahtarıdır diyebiliriz. Ekip, tasarlanan simülasyonları kullanarak, türbinlerin aşağı akış etkisini oluşturan yapay zeka algoritmalarını uyguladı ve bu sayede performansı belirgin bir şekilde artırabileceklerini buldu.

Yenilenebilir enerjiyi artıran rüzgar türbinlerindeki diğer yenilikler arasında GE’nin okyanuslardaki rüzgar çiftliklerinin genişlemesini sağlamak için ayarlanmış yüzer rüzgar türbinleri de yer alıyor. Alpha 311’in bir başka konsepti de otoyollardaki trafikten gelen rüzgarlardan yararlanmayı amaçlıyor. Bu nedenle, yenilenebilir enerji adına oldukça güzel gelişmeler bizleri bekliyor gibi görünüyor. Eğer gelecekte rüzgar türbini kontrol algoritmalarına uygulanırsa, yenilenebilir kaynaklarla daha önce mümkün olandan daha fazla enerji sağlayarak insanlığın iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini tersine çevirme kapasitesini geliştirmeyi başarabiliriz.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu