BilimDoğa ve ÇevreHaberler

Göçmen Kuşta İlk Kez Bulunan Tuhaf Özellik Ne Anlama Geliyor?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Uzun zamandır hayvanların Dünya’nın zayıf manyetik alanının çekişini hissedebilecekleri varsayımı konuşulmaktaydı. Yeni bir araştırmaya göre ise, bir ötücü göçmen kuşun gözlerinde bulunan bir pigmentte ışığa karşı klasik olmayan bir tepkinin gerçekleştiği gözlemlendi.

Dünyanın dört bir yanındaki kurumlardan araştırmacılar, sürekli mavi ışık parlamalarıyla aydınlatılmaya nasıl tepki verdiğini görmek için küçük kuşun kriptokrom pigment kompleksini adım adım inceledi. Araştırma, küçük kuşların Avrupa’yı geçerken rotalarını kaybetmemek için kuantum fiziğine güvendiklerini kanıtlamakta yetersiz kalsa da bulgu, manyeto-alma teorisinin navigasyondaki rolünü destekleyen önemli kanıtlar sunuyor.

Bu yılın başlarında, Tokyo Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, insanlarda benzer bir proteinin, yakınlardaki bir manyetik alanın gücüne bağlı olarak mavi ışığa farklı şekillerde tepki verebildiğini buldu.

Dış kabuğunda sallanan yalnız bir elektrona sahip proteindeki belirli atomlar, radikal bir çift olarak bilinen başka bir yalnız elektronla ortak olabilir ve özelliklerini etkin bir şekilde dolaştırabilir. Bu ortaklığın doğası ise manyetik bir alandan etkileniyor olabilir. Başka bir deyişle, proteinin doğru yapısındaki iki elektron arasındaki ilişkinin kuantum doğası, bir manyetik alanın farklı güçlerini kullanıyor olabilir.

Bu, biyokimyada klasik fiziğin tek başına açıklayabileceğinden çok daha fazlası olan oldukça şaşırtıcı bir bulgu olma niteliği taşıyor.

Göçmen Kuşlar Manyetik Çizgileri Nasıl Görüyor?

Dahası bu bulgu, göçmen kuşlar gibi bazı hayvanların, gezegenin manyetik pusula noktalarını ayıran alan çizgilerinin hizalamasını nasıl ‘görebildiğini’ açıklama potansiyeline sahip. Açıklanabilmesi beklenen bu özellik, bir navigasyon yardımı olarak kullanışlı olabilecek bir beceri.

Bununla birlikte, zaman zaman soğuk Rusya’dan Avrupa’nın batı ve güneyindeki daha sıcak habitatlara göç eden bir hayvan olan Avrupa kızıl gerdanının genomundan saflaştırılmış bir kriptokromun keşfiyle, tartışma alanı önemli ölçüde daralmıştır. Laboratuvar testleri, kızıl gerdanlardaki kriptokromların, Dünya’nın manyetik alanının ince etkisini algılama işine bağlı olduğunu gösteriyor.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu