Kripto ParaHaberler

Worldcoin’in Tüm Dünyaya Dağıtılması İçin Göz Küresi Taraması Öneriliyor

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Kripto para birimlerinin hayatımıza bir sürü getirisi oldu. Son çıkan bir kripto girişimi sadece kaşlarınızı kaldırdığınızda gözlerinizi tarayabiliyor! Bloomberg’de yayınlanan bir röportajda Worldcoin girişimin ilk yatırımcısı olan Sam Altman’a sorular soruldu.

36 yaşındaki Altman zihin açıcı kavramlara yabancı değil. 2005 yılında, 19 yaşındayken, akıllı telefon kullanıcılarının konumlarını başkalarıyla paylaşmalarına izin veren bir şirket kurdu. Daha sonra, girişimini finanse eden ve bize Stripe, Dropbox ve Airbnb gibi önemli isimleri getiren hızlandırıcı Y Combinator’a liderlik etti. 2015 yılında ise, Elon Musk ile birlikte yapay zekayı ilerletmek için kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak OpenAI’yi kurdu.

Worldcoin’in Tüm Dünyaya Dağıtılması İçin Göz Küresi Taraması Öneriliyor
Sam Altman

Musk’ın 2018’de Tesla’daki yapay zeka çalışmalarıyla olabilecek potansiyel çıkar çatışmasını önlemek için ayrılmasından sonra Open AI, tüm insanlığa fayda sağlayan en gelişmiş yapay zeka türünü oluşturmak için Microsoft’tan 1 milyar dolarlık bir yatırım aldı.

Altman’ın son girişimi, kripto para biriminin faydalarını tüm insanlığa yaymayı amaçlıyor. Worldcoin olarak adlandırılan kripto para birimi, parayı dünya çapında adil bir şekilde yaymak istiyor. 27 yaşındaki Alexander Blania ve Altman ile Worldcoin’in kurucularından Yahoo Finance’e verdiği demeçte, “Dünyadaki pek çok insan henüz finansal sistemlere erişemiyor.” dedi. “Kripto bizi oraya götürme fırsatına sahip.”

Arzu edildiği gibi bu parayı dünyaya ulaştırmanın yollarından biri olarak da göz küresi taraması yöntemi düşünülüyor. Göz küresi taraması, kişilerin birden çok kez kaydolmasını önleyecek kimlik doğrulamasının bir parçasıdır. Başlangıçta, bireylerin irislerini taramak ve her kişi için benzersiz bir sayısal kod oluşturmak için özel olarak tasarlanmış bir küre kullanıyor. Yapımı yaklaşık 5000 dolara mal olan bu mekanizmayı çeşitli şehirlerde küçük ölçekte test etmek için kullanılan 20 prototip bulunuyor.

Worldcoin ve Bitcoin

Worldcoin, hali hazırda dağıtıma hazır değil ve bu nedenle şirket şu anda gönüllülere Bitcoin veriyor.

Kripto para birimi ile ilgili diğer detaylar merakla bekleniyor ancak şirketin, kripto biriminin gezegendeki her kişiye ulaşmasını sağlarken, gizliliklerini korumak ve şeffaf olmak gibi büyük planları da var. İris taraması ile ilgili olarak şirket, görüntüyü depolamadığını ve benzersiz sayısal kod oluşturulduktan sonra sildiğini söylüyor.

Şirket Coinbase Global Inc.’den Andreessen Horowitz, LinkedIn kurucusu Reid Hoffman ve Day One Ventures tarafından desteklenmektedir. Şimdiye kadar yaklaşık 25 milyon dolar toplandı ve merkez olarak San Francisco belirlendi.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba çok güzel bir site kurmuşsunuz tebrik ederim onur duydum.
    Makine mühendisi olan oğlum için bilgisine bilgi yeteneğine yetenek katması açısından araştırma yaparken 3D teknolojisini araştırıyorum.
    Bu konu hakkında doğru düzgün bir kaynak bulamadım.
    3D konusunda hangi üniversiteler eğitim veriyor. Hangi mühendislikleri bu eğitimi alabilmektedirler.
    Bu konuda detaylı bir bilginiz varmı selamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu