Güneş EnerjisiEnerjiHaberler

Güney Kore’nin 32 Km’lik Güneş Enerjili Bisiklet Otoyolu Elektrik Üretiyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Güney Kore’de Daejon ve Sejong arasında uzanan bir güneş enerjili bisiklet otoyolu, eşsiz bir manzaraya sahip! 32 km boyunca uzanan bu benzersiz manzaraya sahip yol, bisiklet kullanıcılarını korumayı başarırken aynı zamanda güç de üretiyor.

Otoyolun ortasındaki bir bisiklet şeridinin, özellikle her iki tarafında da üç şeritli trafik olduğu için alışılmadık bir yer olduğu doğru, ancak oldukça kullanışlı hale gelmesi başarıldı. Hollanda’daki 3,7 milyon dolarlık SolaRoad’a çok benzer, otoyolun aydınlatma sistemine güç sağlayan güneş panelleri ile döşenmiş 230 metrelik bir yol, yeşil enerji için bir kazançtır. Fast Company’ye göre şeritler, güneş enerjili bisiklet otoyolunun aydınlatmasına ve elektrikli araç şarj istasyonlarına güç sağlamak için fazlasıyla elektrik üretiyor.

Ancak Hollanda’da bisikletliler panellerin altından değil, üstünden geçerken Güney Kore’de ise durum bunun tam tersidir. Üstteki güneş panellerinin altından bisikletçiler yola girmek ve çıkmak için yeraltı tünellerini kullanırlar, bu da normal trafiğe karışmadan bisiklet yoluna girip çıkabildikleri için güvenliği büyük ölçüde artırır. Güzergaha çıktıklarında, her iki taraftaki trafikten bariyerler sayesinde korunurlar, bu hoş bir yol kenarı manzarası sağlamasa da güneşten korumayı başarılı bir biçimde sağlar.

Güneş Enerjili Bisiklet Otoyolu Daha Verimli

Bu güneş enerjili bisiklet otoyolu, Daejon ve Sejong’u diğer otoyollara göre çok daha verimli ve daha güvenli bir şekilde yapıyor. Bazıları için ise bu bisiklet yolunun en büyük eksileri; otoyol gürültüsü, araç dumanlarının solunması ve hızlı hareket eden arabaların ve kamyonların emisyonları ile ilgili potansiyel sağlık sorunları hatta bir noktada bir sürücünün bariyerlere çarpma olasılığı olarak görülüyor.

Bu nedenle, şeritlerle ilgili kamuoyu ikiye bölünmüş durumda: Bazıları, gelecekte benzer ulaşım tarzı bisiklet şeritleri yapmaya yönelik ilk hareketi temsil eden harika bir fikir olduğunu düşünürken, bazıları yolun kenarının daha iyi ve güvenli bir yerleşim olacağını düşünüyor.

Yine de bu, yollarımızın sahip olduğu potansiyeli vurgulamaktadır. Örneğin, kirlilik karşısında 2050 yılına kadar 1.300 GW güneş enerjisi kapasitesine ulaşmak amacıyla Çin, Pekin’in güneyindeki Shandong eyaletinin başkenti Jinan’da her yıl 1 GWh’lik bir güneş enerjisi otoyolu inşa etti. Bu da 800 eve güç sağlayacak kadar enerji üretilebileceği ve Çin’in karbon emisyonlarını azaltma ve daha temiz enerji yaratma çabalarında yardımcı olabileceği anlamına geliyor. Günümüzde bu tür gelişmeleri görmek ise oldukça mutluluk verici.

Kaynak
Interesting Engineering

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba çok güzel bir site kurmuşsunuz tebrik ederim onur duydum.
    Makine mühendisi olan oğlum için bilgisine bilgi yeteneğine yetenek katması açısından araştırma yaparken 3D teknolojisini araştırıyorum.
    Bu konu hakkında doğru düzgün bir kaynak bulamadım.
    3D konusunda hangi üniversiteler eğitim veriyor. Hangi mühendislikleri bu eğitimi alabilmektedirler.
    Bu konuda detaylı bir bilginiz varmı selamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu