RobotikHaberlerTeknoloji

Amazon, Akıllı Teslimat Robotları İçin Patent Aldı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Amazon Inc., Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne yapılan bir dosyalamaya göre, tüketim mallarını birincil teslimat aracından son nokta hedeflerine sevk eden mini boyutlu bir teslimat robotu için patent başvurusunda bulundu!

Son on yılda Amazon ve diğer teslimat hizmetleri, paketleri depolardan tüketicilere taşımak için yeni teknolojiler kullanma olasılıklarını araştırdı. Olasılıklar, daha küçük robotları barındıran sürücüsüz minibüslerden, paketlerin paraşütle düşmesine giden uçan drone’lara kadar uzanıyor. Elektronik teslimat robotlarının, insanları işe almak ve sıkı çalışma yapmak için desteklemek adına daha ucuz bir alternatif olduğu varsayılmaktaydı. Ancak Amazon’un yeni sistemi, paketleri son bırakma noktalarına taşıyacak olan teslimat kamyonlarında küçük ve otonom araçları barındırıyor.

Yeni uygulama, hala insan eliyle sürülen bir birincil minibüsü içerecek. Ancak kamyon, sadece sürücüye tek başına yardım etmek yerine otonom teslimat araçlarına yardım etmeye vurgu yaparak teknolojiyle dolu olacak. Örneğin, minibüs bir eve ulaştığında yerleşik teknoloji, daha küçük, ikincil araç için en uygun yolu belirlemek için evi ve dışını tarayacaktır.

Daha sonra robot, caddeye geçmek için kendini bir rampadan aşağı yuvarlayacak ve ardından minibüs yolculuğunu izlerken ön verandaya gidecek ve gerektiğinde güncellemeler gönderecektir. Küçük otonom robot ayrıca, diğer ilgili verilere ek olarak ana minibüse görüntüleri geri göndereceği navigasyon teknolojisi ve kameralarla donatılmış olarak gelecek.

Paket düştükten sonra, iki araç daha küçük robotun herhangi bir engel olmadan minibüse geri dönmesini sağlamak için iş birliği yapacak, böylece bir sonraki teslimat için tüm süreç yeniden başlayabilir duruma gelecek. Amazon’un bu sistemi gerçekten kurup kurmayacağı henüz belli değil. Dosyalanmış patent üzerinde ince değişikliklerin yapılabileceği de söz konusu.

Geçen yılki pandemi ve sosyal mesafe prosedürlerinin ardından dijital alışveriş, tüketiciler için ana akım haline geldiğinden, çevrimiçi perakende ürünlerinin tüketicileri için heyecan verici bir zaman olacağa benziyor. Ancak, otonom taşımacılığın uygulanmasının, dünya genelinde teslimat departmanında çalışan temel işçilerin yerini alıp almayacağını ve büyüyen işsizlik sorununa katkıda bulunup bulunmayacağını zaman gösterecek.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu