OtomotivHaberlerHavacılık

Mühendislik Harikası Uçan Araba İlk Şehirler Arası Uçuşunu Başarıyla Tamamladı!

Uçan arabalar artık sadece bilim kurgu ögesi değil!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Yapılan basın açıklamasında, bir uçan araba olan AirCar’ın, 28 Haziran’da Slovakya’daki uluslararası Nitra ve Bratislava havaalanları arasında 35 dakikalık bir uçuş gerçekleştirdiği duyuruldu. AirCar’ın son uçuşu, ilk şehirler arası seyahatini gerçekleştirdiğini ve 142. başarılı inişini gerçekleştirerek halka sunulmaya bir adım daha yaklaştığını ispatlar nitelikteydi.

Profesör Klein, “Bu uçuş çift ulaşımlı araçlarda yeni bir dönemi başlatıyor. Yeni bir ulaşım kategorisi açıyor ve başlangıçta otomobillere atfedilen özgürlüğü bireye geri döndürüyor,” diyor.

Klein Vision’ın kurucularından olan Anton Zajac da AirCar’ın “bilim kurguyu gerçeğe dönüştürdüğünü” ifade etti.

AirCar, adını gerçekten temsil eden bir teknolojidir. 28 Haziran’da Bratislava’nın uluslararası havaalanına indikten sonra, araç kanadını katladı, kuyruğunu çekti ve mucidi tarafından Bratislava şehir merkezine sürüldü.

AirCar, Profesör Stefan Klein tarafından icat edildi ve Klein Vision şirketi adı altında geliştiriliyor. Şu anda prototip aşamasında olan araç, sabit pervaneli 160 HP’lik BMW motor ve balistik paraşütle donatılmış olarak geliyor. Klein Vision ayrıca iki kişilik modelin yaklaşık 2.425 lbs (1.100 kg) ağırlığında olduğunu ve ekstra 440 lbs (200 kg) kaldırabileceğini iddia ediyor.

AirCar Prototype 1, 8200Sivil Havacılık Kurumu denetimi ile 40 saatten fazla süren test uçuşlarını birer birer tamamladı. Bu uçuşlar sırasında, test pilotları hibrit uçağın güvenliğini test etmek için dik 45 derece dönüşler ve diğer manevra zorlukları gerçekleştirdiler.

AirCar’ın geliştirilmesi için sırada, 300 HP’lik bir motora sahip olacak ve 300km / s’ye kadar seyir hızlarına ve 1000km menzile ulaşacak ön üretim modeli Prototype 2 yer alıyor.

Klein Vision’ın AirCar’ının ilk satışını Mayıs 2021’e kadar yapma planı uçak sertifikasyon testleri hala beklemede olduğu için gerçekleşmemiş olsa da hala uçan arabaların ticari bir kapasitede gökyüzüne çıktığını görmeye oldukça yakın olabiliriz.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu