Gıda MühendisliğiBilimHaberler

Bilim Adamları Çocuklara Daha Fazla Sebze Yedirmenin Bir Yolunu Buldu!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Araştırmacılar, çocukları sağlıklı diyete alıştırmanın yeni bir yolunu buldular: tabaklarına daha fazla sebze koymak!

3 ila 5 yaşları arasındaki 67 çocuğun katıldığı 4 haftalık bir deneyde, sebzelerin daha büyük porsiyonları, çocukların ortalama olarak yüzde 68 daha fazlasını (günde fazladan 21 gram veya 0.74 ons) çiğnemesine neden oldu.

Araştırma ekibi, test sebzeleri olarak brokoli ve mısır kullandı ve bunun çocukların yeme davranışını nasıl değiştireceğini görmek için servis edilen miktarı iki katına çıkardı. Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden beslenme bilimcisi Hanım Diktaş, “Gözlemlediğimiz artış, küçük çocuklar için günlük önerilen alımın yaklaşık üçte birine veya yüzde 12’sine eşittir. “Bu stratejiyi kullanmak, çocukları gün boyunca önerilen miktarda sebze yemeye teşvik etmeye çalışan ebeveynler, bakıcılar ve öğretmenler için faydalı olabilir.” diyor.

Bunun yanı sıra, araştırmacılar bazı testlere tereyağı ve tuz eklemeyi de denediler. Ancak bu, porsiyon boyutundan bağımsız olarak çocukların ne kadar sebze yediği konusunda önemli bir fark yaratmadı. Porsiyon büyüklüğü, diyetlerini iyileştirmek için çok daha etkili bir stratejiydi.

Bunun nedeni, sebzelerin tereyağı ve tuz olmadan bile oldukça sevilmesi olabilir: Çocukların yüzde 76’sı sebzeleri “iyi” hatta “nefis” olarak değerlendirdi ve araştırmacılar bu aşamada yiyecek seçiminin de oldukça önemli olduğunu söylüyor. Bu nedenle, brokoli ve mısırın yanında balık çubukları, pirinç, elma püresi ve süt de ikram edildi.

Başka bir deyişle, muhtemelen farklı sebzelerle, belki de pek sevilmeyenlerle farklı sonuçlar olacaktır.

Araştırmacılar, farklı porsiyon boyutlarının ve hatta gıda ikamelerinin nasıl işe yarayabileceği konusunda daha ileri testler yapmak istiyor. Çoğu çocuk yeterince sebze alamadığından – ABD’li yöneticiler günde yaklaşık 1,5 bardak tavsiye ediyor – bunu iyileştirmeye yönelik herhangi bir potansiyel strateji memnuniyetle karşılanacaktır.

Araştırmacılar, beslenme düzenini değiştirebilmek için ebeveynlerin ve okulların oynayabileceği birçok değişken olduğunu söylüyor. Rolls buna örnek olarak, “Ebeveynler, çocuklarına yavaş yavaş yeni sebzelere maruz bırakarak, onları çocuklarının zevk aldığı şekilde pişirerek ve onları tanıdıkça farklı tatlar ve baharatlar deneyerek bunu kolaylaştırabilir.” diyor.

Araştırma Appetite’de yayınlandı.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu