TeknolojiHaberler

Amazon’un Anlaşmalı Olduğu Şirketler İsyan Ediyor, İşte Talepleri!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Amazon, çalışanlarına uyguladığı haksız davranışlar nedeniyle sık sık inceleme altına alınan bir şirkettir. Yıllardır firma, temel insan haklarını ve güvenliğini göz ardı eden katı bir hiper- gözetimci Orwellian yapısını çalışanlarına dayatmakla suçlanıyor.

Ayrıca Amazon, teslimat kotalarını karşılamak için çalışanlarını dikkatsizce araç kullanmaya teşvik ederek onların hayatlarını riske atmakla da suçlanıyor. İki Amazon dağıtım şirketi olan Triton ve Last Mile bu konuda bir şeyler yaptığını kamuya bildirdi.

Firmalar esasen Amazon’a ya sürücü güvenliğini artıracağını söyledikleri bir dizi koşulu kabul etmesi için bir ültimatom teklif etti, aksi takdirde tek müşterileri Amazon olan dağıtım şirketi, kapanacağını ve Amazon ile çalışmayacağını duyurdu. Amazon ise, kendisine gelen teklifi reddetti!

İki dağıtım şirketinin avukatı tarafından Amazon’a gönderilen bir mektupta, “Amazon’un son iki yıldır davranışları dayanılmaz, mantıksız, güvensiz ve en önemlisi hukuksuz hale geldi” denildi.

Amazon’un eylemlerinin yasa dışı olduğunu bildiren mektup, firmanın çalışanlara nasıl mobbing yaptığından, küfürlü ve hakaret içerikli bir şekilde konuştuğundan da bahsetti. Bunların yanı sıra, iki dağıtım şirketinin savunucusu olan avukat, Amazon’un çalışanlarının maaşını günden güne düşürürken iş gücünü arttırdığının da altını çizdi. Dünyaca ünlü ve güvenilir bir marka olarak bilinen Amazon’a gelen bu iddialar, medyada oldukça sansasyonel bir etki yarattı.

Talepler

Şirketlerin talepleri arasında teslimat rotalarında 8,5 saatlik bir üst sınır, şirket başına en az 40 rota ve sürücü başına saatte 20 dolar taahhüt bulunuyor. Ayrıca firmalar, 36 milyon dolar tazminat da talep ediyorlar. Triton ve Last Milon, Amazon’a karşı tavır alan ilk dağıtım şirketleri olabilir, ancak son olmaları pek olası değil.

Ortaya çıkan bu yıkıcı olay Amazon’un diğer çalışanlarını ve anlaşmalı olduğu şirketleri hak talep etmeye teşvik edecek olabilir. Sizce, Amazon teslimat hizmetlerinde büyük çaplı bir kapatmanın yaşandığını görebilir miyiz?

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu