MakineHaberlerMühendislik

3d Baskılı Roket Kullanıma Hazır Hale Getiriliyor!

New Atlas tarafından hazırlanan bir rapora göre, Relativity Space'in tamamen 3D baskılı roket olan Terran R roketi sadece 60 gün içinde inşa edilebilir!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

New Atlas tarafından hazırlanan bir rapora göre, Relativity Space’in tamamen 3D baskılı roket olan Terran R roketi sadece 60 gün içinde inşa edilebilir!

Kaliforniya merkezli Relativity Space, Terran 1 roketinin halefi olarak bu yıl Şubat ayında Terran R roketini tanıttı. Uydu konuşlandırması ve gezegensel seyahat için geliştirilen iki aşamalı Terran R roketi, 66 m yüksekliğinde ve 16 ft (4,9 m) çapındadır.

Roketin taşıma kapasitesi 20.000 kg yani, SpaceX’in 22.800 kg kapasitesinden yalnızca biraz daha düşük!

NASA, SpaceX ve Rocket Lab dahil olmak üzere diğer birçok şirket roket yapım süreçleri için eklemeli üretime dönmüş olsa da, Relativity Space’in 3D baskı teknolojisini kullanması şimdiye kadarki en etkileyici yenilik olabilir.

Terran R roketi şimdi ise, şirketin her biri 302.000 libre itiş gücü üreten yedi Aeon R motoruyla güçlendirilmeye hazırlanıyor.

Terran R programı için ayrılan bütçenin ise 650 milyon dolar olduğu konuşulmakta.

3D Baskılı Roket Terran R Tekrar Kullanılabilecek

Space X’in yeniden kullanılabilir birinci aşama roket güçlendiricilere sahip Falcon 9’unun aksine, ikinci aşama da dahil olmak üzere Terran R roketinin tamamı tekrar tekrar kullanılabilir olacak. Açıklamalara göre Relativity Space, roket mühendisliği için bir ilk olacak olan roketin ikinci aşamasını nasıl düzenleyeceğini henüz netleştirmedi.

Mühendislik harikası son teknoloji Terran R hakkında bilinen en önemli şey ise, yapay zeka ve otonom robotların bir kombinasyonu kullanılarak 3D olarak basılacak olmasıdır. Relativity Space’in yayınladığı bu süreç sayesinde roketler daha az parçaya sahip olacağı için daha güvenli hale getirilmiş de olacak. Firma, tüm 3D baskı sürecinin 60 gün veya daha az süreceğini de geçtiğimiz günlerde açıkladı.

Relativity Space, Terran R’yi 2024 yılına kadar Cape Canaveral’da fırlatmayı planlıyor ve şimdiden ilk müşteri lansman sözleşmesini imzaladı bile!

Özel uzay şirketi ayrıca, önümüzdeki yıllarda Terran R programını geliştirmesine yardımcı olmak için 650 milyon dolarlık bir sermaye fonu sağladığını da yakın zamanda açıkladı.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu