TeknolojiHaberler

Google Pixel 5a Yeni Özellikleriyle Tanıtıldı

Daha büyük batarya ve IP67 derecesinde suya karşı dayanıklılık özellikleriyle Google Pixel 5a tanıtıldı.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Google aylar sonra varlığını onayladığı Google Pixel 5a’yı tanıttı. Bu telefon diğer modellerine göre daha büyük bataryaya ve A serisi modelleri arasında IP67 suya dayanıklılık derecesine sahip ilk telefon olma özelliğini taşıyor.

Google Pixel 5a, 4680 mAh batarya kapasitesine sahip olmasına rağmen diğer Pixel olmayan modellere göre ortalama bir boyuta sahiptir.

Suya dayanıklılık seviyesine bakıldığı zaman ise Google Pixel 5a, IP67 derecesine sahip ve suya ve toza karşı dayanıklılığı oldukça yüksek diyebiliriz.

Pixel 4a 5G modeli ile birçok yönden benzer bir telefon olan Google Pixel 5a, Snapdragon 765G çip setine ve 6 GB RAM ve 128 GB hafızaya sahiptir. RAM, çipset ver hafıza bakımından Pixel 4a 5G ile aynı özelliklere sahip olsa da kamerası biraz daha geliştirilmiştir. Pixel 5a 12 Megapiksel (MP) ana kamera, 16 MP ultra geniş özelliği ve 8 MP öz çekim yakalayıcı özelliği bulunmaktadır.

Google Pixel 5a Yeni Özellikleriyle Tanıtıldı
Kaynak: The Verge

Telefonun ekranı da 6,34 inç ile büyütülmüştür. Bu da Google Pixel 5a’yı en azından Google Pixel 6 çıkana kadar çerçevesiz en büyük Pixel modeli yapmaktadır. 60 Hz yenilenme oranına ve 1080 x 2400 OLED ekran özelliklerine de sahip olan telefon, plastik arka yüzeyiyle de, Pixel 4a 5G ile hemen hemen aynı tasarıma sahiptir.

Telefon ayrıca işletim sistemi olarak Androd 11 ve 5G internete sahiptir. Tabi piyasaya sürülme tarihi itibariyle bir Google telefonu olması sebebiyle Android 12 güncellemesi için öncelikli telefonlar arasında yerini alacaktır. Ayrıca 18W şarj kapasitesine de sahiptir.

Tüm bu özelliklere bakıldığında Google Pixel 5a, önceki Pixel modeline göre çok fazla geliştirilmiş bir model değildir. IP67 suya dayanıklılık derecesine, daha büyük bataryaya ve kamerasının sınıfının hala en iyisi olması gibi özellikler bu modelin tek geliştirilen özellikleri olarak göze çarpmaktadır. Sınırlı sayıda ve sadece belirli ülkelerde satışa çıkacak olması, yazılım düzeyi ve C-band 5G eksikliği de önemli dezavantajları arasında gösterilebilir.

Google Pixel 5a, 26 Ağustos 2021 tarihinde sadece ABD ve Japonya’da 449 $ fiyat ile piyasaya sürülecek. Bu ülkeler için şuan ön sipariş veriliyor. Tabi bu telefonun diğer ülkelerde ve Türkiye’de de satışa çıkması yakın gelecekte oldukça muhtemel gözüküyor.

Kaynak
The Verge

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu