Kripto ParaSponsor

Bitcoin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Günümüzde sanal para gelince akla gelen bitcoin, en gizemli finans trendi olmaya devam ediyor. Bu yazımızda bitcoin nedir? nasıl kullanılır? Bitcoinin değeri gibi soruların cevaplarını derledik.

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan gizemli bir kişi tarafından 2009 yılında icat edilen dijital para birimidir. Alım satım işlemleri hiçbir kişi veya banka ile yapılmadan bu dijital para bazı otel rezervasyonlarında, Overstock’taki mobilya alışverişlerinde ve Xbox oyunlarını satın almada kullanılır. Ama maalesef birçok aldatıcı internet reklamı bu para ticaretiyle zengin olunabileceğini içeriyor.

Neden Bitcoin?

Bitcoin anomim olarak alınıyor ve herhangi bir ülkeye, sisteme ve branşa bağlı olmadığı için uluslararası ödemeler çok hızlı gerçekleşiyor.  Küçük işletmeler herhangi bir kredi kartı masrafı olmadığı için Bitcoin’i tercih edebiliyorlar. Bazı insanlarda gelecekte değeri artacağı umuduyla bir yatırım aracı olarak kullanıyor.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Alışverişte Satın Alma

Bitcoin’in alışverişine olanak sağlayan birçok dijital market kuruluşu insanların bitcoinleri satın almasına ve satmasına olanak sağlıyor. Coinbase Bitstamp ve Bitfinex gibi firmalar bitcoin alışverişine öncülük eden şirketlerden sadece birkaçıdır. Fakat Bitfinex’in güvenlik konusunda prestiji 2016 yılında  hacklenmesiyle ve on milyonlarca doların bu firmadan çalınmasıyla birlikte sarsıldı. Bu sanal parayı elde edebileceğiniz diğer şirketler arasında Coinmama, CEX ve Kraken öne çıkıyor.

Transfer

İnsanlar, Bitcoini para transferi yapar gibi mobil uygulamalar ile ya da kendi bilgisayarlarını kullanarak gönderip alabilir.

Bitcoin Madenciliği

İnsanlar bilgisayarları kullanarak kompleks matematik bulmacalarını çözerek Bitcoin madenciliğinde yarışıyorlar.  Bu günlerde kazanan her 10 dakikada 12.5 Bitcoin ile ödüllendiriliyor.

Ayrıntılı bilgi için >>> Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoine Sahip Olmak

Bitcoinler, bulut sisteminde ve kullanıcının bilgisayarında bulunan dijital cüzdanda depolanıyor. Bu cüzdan kullanıcılara bitcoin alma ya da göndermesine, paralarını biriktirmelerine ya da satın alacağı ürünler için ödeme yapmasına izin veren bir sanal banka hesabıdır.  

Bitcoinin Değeri Neye Göre Belirleniyor?

Eninde sonunda Bitcoin’in değeri insanların bunun için ne ödeyeceğine göre değişecek. Aynı döviz alım satımlarında olduğu gibi.

Satoshi Nakomoto tarafından kurulan protokol sadece 21 milyon Bitcoinin alınabileceğini belirtse de şu ana kadar 12 milyonu satılmış durumda yani aynı altın ve diğer değerli metaller gibi sınırlı bir kaynak söz konusu. (Nakamoto’nun neden sınırı 21 milyon olarak belirlediğine dair birçok matematiksel ve ekonomik teori var.) Bu da Bitcoini şirketlerin potansiyel veya gerçek kazançları arasındaki ilişkiye bağlı olarak kazanç sağlayan hisse senetlerinden farklı kılar.

Bilinmezlik

Her dijital para işlemi halka açık bir sisteme kaydedilmesine rağmen, alıcıların ve satıcıların isimleri asla açıklanmaz sadece cüzdanların tanımlanma numaraları açıklanır. Bu sistem kullanıcıların işlemlerini gizli tutarken aynı zamanda onlara tekrardan kolayca izlenmeden bir şeyler satın almalarını veya satmalarını sağlar. Bu nedenle, Bitcoin internet ortamında uyuşturucu veya yasa dışı faaliyetler için bir para birimi haline gelmiştir.

Söz Konusu Gelecek

Gelecekte Bitcoinin nasıl bir durumda olacağını tahmin etmek oldukça zor. Ancak Japonya, Çin ve Avustralya gibi bazı ülkeler mevzuatları tartmaya başladı. Hükümetler, vergilendirme ve para birimi üzerindeki kontrol eksikliklerinden endişe duyuyorlar.

Bu dijital para uzak bir gelecekte ya kullanılacak tek para birimi olacak ya da insanları dolandıran ve sonrasında da kayıplara karışan bir sistem olacaktır. Ancak kağıt paraların uzak gelecekte geçerliliğini yitireceğini düşünen biri olarak  bunun yerini dolduracak en kuvvetli para birimi de Bitcoin olacaktır eğer o zamana kadar var olmaya devam ederse…

Bitcoin Nasıl Alınır? Bitcoin’e Yatırım Nasıl Yapılır?

Tüm bu sistemin nasıl çalıştığını özetleyerek anlatmaya çalıştık. Güvenli ve sağlam bir altyapısı olan Bitcoin ise para birimi gibi alınıp satılabiliyor. Bunu yapmak için ise ilk adım olarak bir kripto para borsasına üye olmanız gerekiyor. İsterseniz, bu işlemi nasıl yapacağınızı birkaç adımla özetleyelim.

1- Kripto Para Borsasına Üye Olunur

Bitcoin satın almak için ilk yapmanız gereken, güvenilir ve büyük bir kripto para borsası üzerinde hesap açmak. Bunun için yerli çözümler üreten Coinzo, gayet yerinde ve avantajlı bir kripto para borsası.

Hesabımızı açmak için Coinzo.com adresine giriş yapıyoruz.

Hemen karşımızda duran Kayıt Ol butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan Hesap Oluşturun kısmından bilgilerimizi giriyoruz.

Giriş yaptığımız e-posta adresimize gelen doğrulama e-postasına tıklıyor ve üyelik oluşturma isteğimizi onaylıyoruz.

Onay tuşuna bastıktan sonra Coinzo.com adresine yönlendirildiğini göreceksiniz. Bu yönlendirmeden sonra sağ üstte bulunan Giriş Yap butonuna basıyoruz ve belirlediğimiz bilgilerimizi giriyoruz.

Karşımıza yukarıda gördüğünüz gibi bir ekran gelecek. Tebrikler artık bir kripto para borsasına üyesiniz!

2- Bitcoin Nasıl Alınır?

Ana ekranda üst menüde yer alan Yatır / Çek kısmına tıklıyoruz. Karşımıza hemen aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

Bu ekranda yapacağımız ilk işlem, sağ tarafta gördüğümüz Şimdi Doğrula butonuna basmak. Bu butona bastıktan sonra hesabımızı onaylamak için bazı kişiler bilgilerimizi girmemiz istenecek. İstenen bilgiler Bakanlık tarafından resmi olarak belirtilen ve her kripto para borsasının kullanıcılardan alması gereken bilgilerden oluşuyor.

Bu bilgileri girdikten sonra yine Yatır / Çek ekranına gelerek, Türk Lirası İşlemleri altında yer alan TRY Yatır tuşuna basıyoruz.

Tuşa bastıktan sonra kişisel banka bilgilerimizi giriyoruz ve yatırmak istediğimiz miktarı belirtiyoruz. Böylece banka hesabımızdaki yatırım amacıyla ayırdığımız parayı, Coinzo sistemine göndermiş oluyoruz.

Paranızın Coinzo hesabınızda görünmesi biraz zaman alabilir. Hesabınızda paranın belirmesi için bir süre beklemeniz gerekecektir. Arada sırada kontrol ederek, paranın sisteme geçip geçmediğini görebilirsiniz.

Para hesabınızda göründükten sonra ise artık Bitcoin satın alabiliriz.

Bunun için en üst menüde yer alan Market yazısına tıklıyoruz. Ardından aşağıdaki ekranda gördüğünüz Bitcoin yazısının üstüne tıklıyoruz.

Sağ tarafta duran Emir Ver kısmından almak istediğimiz kadar BTC değeri seçiyoruz. BTC, diğer para birimlerinden farklı olarak bütün sayılar halinde alınmak zorunda değil! İsterseniz 291 bin lira vererek 1 BTC alabileceğiniz gibi isterseniz 100 Lira vererek 0,00034500 Bitcoin satın alabilirsiniz.

Alış Emri Ver dediğimiz anda Bitcoin satın almış oluyoruz. Bitcoin ile birlikte Ripple, Neo, Link, HotCoin gibi onlarca başka altcoin’i de Coinzo güvencesiyle cüzdanınıza ekleyebilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu