Uzay BilimleriHaberler

Uzaylılar Yeşil Yaratıklar Yerine Yapay Zeka Robotlar Olabilir

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Uçan UFO‘ların görüntüleri 2020’de oldukça ilgi gören görüntüler arasındaydı, ancak henüz dünya dışı varlıkların veya uzaylıların yüzen gemilerindeki gibi bir görüntüsü yakalanmış değil. Gökbilimciler ve bilim adamları, akıllı varlıklar da dahil olmak üzere dünya dışı yaşamın var olduğunu düşündüklerini genelde açıkça ifade ediyorlar, ancak asıl bilinmeyen şey; bu varlıkların tam olarak nasıl göründüğü!

Uzun yıllardır, uzaylıları betimlemek adına çeşitli denemeler yapılmaktadır. Özellikle birçok filmde veya dizide uzaylılar belli bir tipleme ile anlatılmaya çalışılmakta. Örneğin, bilimkurgu filmlerinde uzaylılar genelde tek tip bir görünüm içerisindedir; yeşil güçlü kollar, iri gözler, dik ve ince vücutlar ve keskin dişler.

Uzaylılar Muhtemelen Beklediğimiz Gibi Değil!

Bununla birlikte, 50 yılı aşkın bir süredir dünya dışı yaşamı araştıran bir kuruluş olan Seti Insititute‘de bir gökbilimci olan Seth Shostak, bu ikonik ET tasvirlerinin gerçeklik ile hiçbir ilgisi olmadığına inanıyor. Bunun yerine, diğer gezegenlerden veya evrenlerden gelen yaşam formlarının sandığımız gibi canlı olmadığını, yapay veya sentetik zeka olacaklarını düşünüyor.

Shostak’ın dünya dışı varlıkların bizim gibi organik yaşam formları olmayacağına inanmasının en ilgi uyandıran nedeni, eğer Dünya’mıza bir ziyarette bulunurlarsa, yıldızlar arasında zorlu mesafeler kat etmek zorunda olacaklarını düşünmesi.

Uzaylılar Yeşil Yaratıklar Yerine Yapay Zeka Robotlar Olabilir

Örneğin, en yakın yıldız olan Proxima Centauri, bizden 75 trilyon mil uzakta bulunuyor ve bu, Shostak’a göre şu anda roketlerimizin 75.000 yıl sonra ulaşabileceği bir uzaklık. Hiçbir organik yaşam formu bu yolculuğa dayanamaz, bu nedenle Shostak bunu yapabilen herhangi bir varlığın bir makine olması gerektiğini öne sürüyor.

Tabii ki Shostak, orada yaşayan varlıkların daha hızlı uzay araçlarına sahip olabileceği ve muhtemelen bizden çok daha gelişmiş olabileceği iddiasını da ortaya koyuyor. Tabii ki bu görüş de uzaylıların yapay zekaya sahip olma ihtimallerini arttıran bir görüş olarak düşünülüyor!

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu