OtomotivElektrikHaberler

Audi 2026 Yılından İtibaren Sadece Elektrikli Araç Modellerini Piyasaya Sürecek

Audi, ayrıca 2033 yılıyla içten yanmalı motorlu araçların üretimini sonlandırmayı planlamaktadır.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Ülkeler ve dünyaca ünlü firmalar daha az karbon ayak izlerini düşürmek adına çeşitli önlemler almaktadır. Özellikle otomotiv endüstrisinde elektrik araç üretiminin hızlanması da bunun bir göstergesidir. Hatta geçtriğimiz günlerde ünlü İsveçli otomobil markası Volvo yine İsveçli bir firma olan HYBRIT tarafından üretilen karbonsuz çelikleri yeni üretime başlayacağı elektrikli tırları için kullanacağını duyurmuştu.

Şimdi otomotiv endüstrisinde karbonsuzlaşma konusunda yeni bir haber de Almanya’dan geldi. Ünlü Alman otomotiv devi Audi, 2026 yılından itibaren sadece elektrikli araçların piyasaya sürüleceğini duyurdu ve hatta firma içten yanmalı araç üretimini de 2033 yılıyla sonlandıracağını planladıklarını belirtti.

2010 yılında dünya genelinde elektrikli araç sayısı 10.000 iken bu sayı 2019 yılında 7,2 milyona ulaştı. Uluslararası Enerji Ajansı, bu satışın %47’sinin Çin’de gerçekleştiğini tahmin etmektedir. Ancak şuan elektrikli araçların pazar payı en az 20 ülkede %1 oranındadır. Hükümetler elektrik araçların kullanımını desteklerken, otomotiv üreticileri de ayrıca değişen pazar önceliklerine karşılık veriyor.

Audi CEO’su Markus Duesmann’ın belirttiği gibi, Audi e-mobiliteye geçmek için küresel bir strateji benimsediğinden “Toplumumuzdaki değişimin hızı artıyor. Bu yüzden kendi dönüşümümüzü hızlandırıyoruz”. Şirket, Audi’nin “Vorsprung Durch Technik” (Teknoloji Yoluyla İlerleme) sloganının artık karbon emisyonu ve küresel ısınma sorunlarını çözmek için yeniden tasarlandığını söyledi.

Bu amaçla şirket, sadece petrolle çalışan içten yanmalı motorların üretimini 2033 yılına kadar durdurmayı planlamıyor, aynı zamanda elektrikli otomobillerinin sıfır emisyonlu tahrik sistemlerine sahip olmasını istiyor. Daha detaylı bir anlatımla şirket, üretimini iklim değişikliğinin azaltılması, sınırlı kaynakların korunması ve sosyal açıdan sorumlu uygulamalar gibi sürdürülebilir faaliyetlerle uyumlu hale getirmek istiyor.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu