BilimHaberler

Çin’in ilk 5G Uzaktan Beyin Ameliyatı!

Çin'de bir doktor, insan beynine uzaktan 5G ameliyatı yaptı.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

China Daily’ye göre, Parkinson hastalığından muzdarip bir hasta, ülkenin ilk 5G tabanlı uzaktan beyin ameliyatını oldu.

China Mobile ve Çinli teknoloji devi Huawei’nin yardımıyla Çin’in PLA Genel Hastanesi (PLAGH), 5G teknolojisini kullanarak operasyonu başarıyla gerçekleştirdi. PLAGH’daki Birinci Tıp Merkezi’nin başhekimi Ling Zhipei tarafından gerçekleştirilen operasyon, Parkinson semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olmak için hastanın beynine bir derin beyin stimülasyonu (DBS) cihazı yerleştirdi.

Ameliyat, yaklaşık üç saat içinde gerçekleştirdi ve ameliyattan sonra ise hasta olumlu yanıt vererek iyi hissettiğini doktoruyla paylaştı.

Ling, ameliyat çağrısını aldığında tarih yazmayı beklemediğini ifade etti. “Pekin ve Hainan’da sırayla çalışıyorum ve operasyon Hainan rotasyonum sırasında gerçekleşti. Pekin’de Parkinson hastası bir hastanın ameliyat olması gerekiyordu ve Hainan’a uçamadı” dedi.

Başarılı cerrah Ling, aynı zamanda bu durumu “5G ağı, 4G ağı altında yaşanan video gecikmesi ve uzaktan kumanda gecikmesi gibi sorunları çözülerek neredeyse gerçek zamanlı bir operasyon sağlandı. Neredeyse hastanın 3.000 kilometre uzakta olduğunu bile hissetmedim.” şeklinde ifade etti.

Uzaktan Beyin Ameliyatı Tıpta Yeni Bir Çağın Başlangıcı Olabilir

Sonuç olarak, 5G teknolojisi, ameliyathanelerimizden çok daha fazlasını dönüştürmeye yardımcı oluyor. Kaliteli bağlantıya sahip bir altyapıyla, araçlarımızı bizim için kullanan, enerji kullanımımızı optimize eden, yemeklerimizi sipariş eden ve karar verme sürecimizin çoğunu üstlenen yapay teknoloji hayatımızı oldukça kolaylaştırabiliyor.

Ancak hayatlar tehlikede olduğunda, en önemli olan ameliyathanedir. Bu nedenle, robotik  uzmanları şimdiden gözlerini tıp alanına dikti. Birçok uzman, otonom bir robotun yakında herhangi bir hastanenin sağlık personelinin düzenli bir üyesi olabileceğine, hastanın hayati organlarını almak, vaka notlarını okumak ve hatta ameliyat yapmak gibi her türlü görevi yerine getirebileceğine inanıyor.

Buna örnek olarak, dünyanın dört bir yanındaki modern dezenfeksiyon robotları, taburcu edilen hastaların odalarına otonom olarak hareket edebiliyor, ayrıca doktorlara ve hemşirelere, en yüksek hassasiyetle başarılı işlemler yapmalarına izin vererek yardımcı olabiliyor.

5G ile birleştiğinde, bu teknolojiler dünyanın diğer bölgelerindeki doktorların üzerinde güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasına oldukça yardımcı olabilir gibi görünüyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu