HaberlerTeknoloji

Dünyanın En Küçük Oyun Konsolu İcat Edildi

Oyun konsolunda ayrıca kullanıcılar MicroPython programlama dilini kullanarak kendi oyunlarını da tasarlayabilmektedirler.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

ABD’li bir girişim şirketi oyun severlerin 90’lı yıllar için özlemlerini bir nebze de olsun gidermek amacıyla Snake, Tetris, Space, Invaders gibi oyunların oynanabileceği dünyanın en küçük oyun konsolunu icat etti. Thumby olarak isimlendirilen cihaz sadece bir posta pulu boyutunda ve ayrıca oyunculara kendi oyunlarını yazabilecekleri de bir arayüz sunmaktadır. Dünyanın en küçük oyun konsolunun piyasa fiyatı da 19 dolar yani yaklaşık olarak 177 TL olarak belirlendi.

Tam boyutlu bir cihaz kadar performans gösterebilen dünyanın en küçük oyun konsolu ABD’li mühendisler tarafından geliştirildi.

Dünyanın En Küçük Oyun Konsolu İcat Edildi

Oyuncular Kendi Oyunları Yazabilecek

ABD Ohio merkezli TinyCircuits isimli firma tarafından geliştirilen oyun konsolu Snake, Space, Invaders ve Tetris gibi klasik oyunları bünyesinde barındırıyor. Ayrıca kullanıcılar da MicroPython programlama dilini kullanarak da kendi oyunlarını yazma imkanına sahip ve bir kablo vasıtasıyla da konsol üzerinden çok oyunculu oyunlar da oynanabiliyor.

Dünya’nın En Küçük Oyun Konsolu Sadece 19 Dolar

ABD’li şirket Thumby oyun konsolunun gri modelinin 2022 yılının Şubat ayından itibaren sadece 19 dolar yani yaklaşık olarak 177 TL olarak satışa sunulacağını açıkladı.

Dünyanın En Küçük Oyun Konsolu İcat Edildi

Konsol bünyesinde şarj ve yazılım güncelleme gibi işlemleri gerçekleştiren bir bataryayla beraber oyun düğmeleri, güç düğmesi, mikro USB bağlantısı ve ekran bulunmaktadır. Thumby ayrıca OLED ekrana sahip ve anahtarlık olarak kullanılması için küçük bir halkası da vardır.

Dünyanın En Küçük Oyun Konsolu İcat Edildi

Thumby’nin baş mühendisi olan Ben Rose ise amacının dünyadaki en küçük oyun konsolunu üretmek olduğunu ve insanların cihazın küçüklüğüne aldanıp işe yaramaz olduğunu düşünmemeleri gerektiğini belirtti. Çünkü boyutuna göre cihazın oldukça güçlü bir işlemciye sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca Thumby’nin insanların oynadıkları oyunlardan daha fazla zevk almalarını ve kendi oyunlarını üretmelerini de sağlayacağını vurguladı.

TinyCircuits başkanı Ken Burns ise Thumby cihazının oldukça küçük olduğunu ve bir insanın baş parmağı kadar büyük olduğunu ifade etti ve isminin de bu sebepten cihaza İngilizce’de baş parmak anlamına gelen Thumby ismini verdiklerini de belirtti.

Dünyanın En Küçük Oyun Konsolu İcat Edildi

Eskiye Olan Özlem

Burns ayrıca konsolun 90’lı yıllardaki favori oyunlara duyulan nostalji sebebiyle çıktığını ve oynanabilir ve yeniden programlanabilir küçük bir konsolun çocukluğundaki oyun zevkini tekrar yaşamak isteyen insanlar için oldukça iyi bir fikir olduğunu düşündüklerini de belirtti.

Dünyanın En Küçük Oyun Konsolu İcat Edildi

Diğer taraftan da isminden de anlaşılacağı üzere “Küçük Devreler” anlamına gelen ismiyle TinyCircuits elektronik ürünlerin küçük versiyonlarını üretme konusunda tecrübelidir. 2012 yılında ürettikleri ilk ürün ise Arduino’ya dayalı mini bir açık kaynak elektronik platformu olan TintDuino idi. O günden bu yana ise şirket mini bir televizyon, Arcade oyun konsolu ve bir de minik bir keman üretti.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu