RobotikHaberlerTeknoloji

Otonom Denizaltı “Okyanusların Google Earth’ü” İçin Veri Topluyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Forbes tarafından hazırlanan bir rapora göre, Austin, Teksas merkezli bir girişim olan Terradepth, dünya okyanusları hakkındaki bilgileri demokratikleştirmek amacıyla otonom denizaltısı Abraham’ı okyanusları keşfetmeye gönderdi.

İki eski Donanma Deniz Kuvveti tarafından kurulan şirket, 60 gün boyunca denizde çalışabilecek bir otonom denizaltı inşa etmeyi hedefliyor. İki kurucu, okyanus keşfi söz konusu olduğunda SpaceX ile eşit derecede ilgi gören bir şirket kurmak için yola çıktı. Fikir ise, uzay keşif robotlarında büyük yeniliklerin olduğu bir zamanda ortaya çıktı.

Terradepth’in mevcut prototipi “dizel ışık” kullanıyor, ancak nihai üretim modelinde bir hidrojen yakıt hücresi kullanmayı planlıyor. Terradepth’in prototip denizaltısı Teksas’taki Travis Gölü’ndeki birinci aşama denemelerini tamamladı ve sonuçlar bu yıl Mart ayında yayınlandı. Daha sonra denizaltı, önümüzdeki aylarda denizde test edilecek ve Meksika Körfezi’ne doğru yola çıkacak.

Şirket, birinci aşaması tamamlanan testin raporlarına göre, “şirketin insansız denizaltısının sualtı verilerini toplayabileceği, verileri işleyebileceği, ithalatın özelliklerini anlayabileceği ve insan müdahalesi olmadan otomatik olarak yeniden görev yapabileceğini kesin olarak gösterdiğini” açıkladı.

Otonom Denizaltının Hedefi

Teksas firmasının asıl hedefi, topladığı verileri analiz etmek için yapay zeka ve makine öğrenimini kullanarak dünya okyanuslarını haritalamayı önemli ölçüde daha kolay hale getirmektir. Aynı zamanda şirket, Fast Company ile yaptığı bir röportajda, Kauffman’ın “okyanusların Google Earth’üne” kıyasla bulut tabanlı bir okyanus veri yönetim sistemini kullanarak denizaltıları tarafından toplanan temel verileri sonunda herkesin kullanımına sunmayı hedefliyor.

Şirketin kurucuları, onlarınki gibi projelerle okyanuslar hakkındaki bilgi ve farkındalığımızı artırarak, çevreyi koruma konusunda daha iyi kararlar alacağımıza inandıklarını söylüyor.

Okyanusu haritalamak elbette küçük bir başarı değil. Terradepth’in diğer kurucu ortağı ve eş CEO’su Joe Wolfel, bunun gerçekleşmesi için muhtemelen on yıl ve milyarlarca dolar yatırım gerekeceğini söylüyor. Şirket ise, şu anda 8 milyon dolar fon topladı ve iş birliği yapmak için daha fazla ortak arıyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu