BilimHaberlerTeknoloji

Deneysel Bir Beyin İmplantı Ağrıyı Gerçek Zamanlı Algılayıp Sonlandırabiliyor!

Migren hastaları özellikle yoğun günlerde baş ağrısından sürünür ve genelde bu durumda alınan ağrı kesicinin etki etmesini beklemekten başka çareleri kalmaz.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Migren hastaları özellikle yoğun günlerde baş ağrısından sürünür ve genelde bu durumda alınan ağrı kesicinin etki etmesini beklemekten başka çareleri kalmaz. Ama her şey yolunda giderse, gelecekte bir beyin implantı migren atağını daha gelmeden durduracak ve bunun için New York Üniversitesi’ndeki (NYU) araştırmacılar kolları sıvadı!

Çalışmanın sonuçları Nature Biomedical Engineering dergisinde yayımlandı.

İmplant, erken deneysel aşamalarında sıçanlarda test edildi. İmplant, tıbbi kullanımdan hala uzak olsa da ağrı yönetiminde önemli bir başarıdır. İmplantlar bu zamana kadar çeşitli amaçlar için kullanılmıştır, örneğin; metin göndermek, dokunsal geri bildirim vermek ve hatta maymunların zihinlerini kullanarak oyun oynamalarına izin vermek.

NYU’daki araştırmacıların başardığı şey ise, sinyali ağrıyı tahmin etmek için kullanmak ve sonra onu bastırmak adına başka bir sistem kullanmaktır. Bu dışarıdan oldukça basit bir işlemmiş gibi gözükse de beynin içinde uygulanmasını sağlamaya çalıştığınızda çok daha zor hale gelir.

Ekip, ağrıyı tahmin etmek için, beynin ağrı sinyallerini işlediği bilinen anterior singulat korteks (ACC) bölgesine elektrotlar yerleştirdi. Acıyı azaltmak için ise prelimbik prefrontal korteks (PFC) bölgesine bir fiber optik kablo yerleştirdiler. Önceki çalışmalar, PFC bölgesindeki nöronları aktive etmenin, sıçanlarda ve primatlarda ağrı sinyallerini azalttığını göstermişti. ACC ağrı sinyallerini aldığında, implant optik fiberi harekete geçirmesi için yönlendirir ve PFC bölgesinin nöronlarına bir ışık yayarak onları aktive eder. Ağrı algılanır ve gerçek zamanlı olarak ilgilenilir.

İmplantın işe yarayıp yaramadığını test etmek için araştırmacılar, fareleri, anında tepkiler uyandırması gereken, pençelerine iğne batması gibi akut mekanik ağrıya maruz bıraktılar. İmplant takıldıktan sonra fareler patilerini yüzde 40 oranında daha yavaş biçimde geri çekti. Ayrıca farelere iki oda arasında hareket etme seçeneğine de izin verdiler. Birinde, implant yalnızca bir ağrı uyaranına yanıt olarak çalıştı. Diğerinde, rastgele açıldı. Sıçanlar, tedavinin işe yaradığını öne sürerek eski odada daha fazla zaman geçirmeyi seçtiler.

Çalışma aynı zamanda alternatif ağrı yönetimi yöntemlerini göstermede de yardımcı olabilir. Ağrı kesici için uzun süreli opioid kullanımı da reçeteli ilaçlara bağımlılığa neden olmaktadır. NYU’da klinik ve çeviri araştırmaları başkan yardımcısı ve yazarlardan biri olan doçent Jing Wang, ” Cihaz yalnızca ağrı varlığında etkinleştirildiğinden, aşırı kullanım riskini ve tolerans geliştirme potansiyelini azaltır” dedi. Bu nedenle implantın ağrıyı en az seviyeye indirirken bağımlılık yaratma gibi bir özelliğinin olmadığı vurgulandı. 

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu