OtomotivHaberlerTeknoloji

Rusya, Ordusu İçin Elektrikli Uçan Araba Geliştiriyor!

EVTOL dünyası, Rusya'nın yakın zamanda yaklaşan "Cyclocar" prototipini duyurmasıyla daha da ileriye gitmeye devam ediyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Federal Hükümetin basın açıklaması, 2022’deki test uçuşlarını da içeren elektrikli uçan arabanın sonraki adımlarını özetledi ve 2024’ de piyasaya sürülmesinin planlandığını duyurdu.

Cyclocar, dört döngüsel pervanesi sayesinde ileri doğru uçan hibrit-elektrikli otonom bir uçak olarak tasarlanmıştır. Maksimum yük kapasitesi 1.323 pound (600 kg) olup, altı yolcu taşıyabilecek.

Geçen yıl, yaklaşık 140 pound (60 kg) ağırlığındaki küçük ölçekli bir versiyon test edilmiş ve testleri başarıyla tamamlamıştı. Gelecek yılın prototipi ise, şirketin tam boyutlu versiyonu olacak. Bu da demek oluyor ki araç, 20,3 x 19,6 fit (6,2 x 6 metre), maksimum 155 mil (250 km/s), 311 mil (500 km) menzile sahip olacak. Tanıtılan bu versiyon tamamen elektrikli olacak ve daha sonra hibrit versiyonu gelecek.

Çok kompakt olduğundan ve 360 ​​derece boyunca itme vektörlerinin çok hızlı kontrolünü sağladığından, kolayca manevra kabiliyetine sahiptir. Aynı zamanda aracın askeri amaçlarla veya kentsel alanların üzerinde çalışması planlandığı için özellikle sessiz bir tasarıma sahip.

Rusya, Ordusu İçin Elektrikli Uçan Araba Geliştiriyor!

Rusya’nın Elektrikli Uçan Arabası Cyclocar

Çeşitli amaçlar düşünülerek inşa edilen Cyclocar, 30 derece eğimli yüzeylere iniş yapabilecek ve dikey yüzeylere de yanaşabilecek. Uçan arabanın kentsel hava hareketliliği, arama ve kurtarma, polis çalışmaları, yangınla mücadele, turizm, araştırma, savaş alanına ulaşım ve daha fazlası dahil olmak üzere hem sivil hem de askeri kullanımlar için mevcut olması hedefleniyor.

Tüm bunlara ek olarak, eVTOL’un uçması kolay olacak çünkü aracın yer kontrol moduna da sahip olacak.

Uçan arabalar söz konusu olduğunda, önümüzdeki yıllarda kesinlikle birçok yeni tasarımla karşılaşacağız.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu