HaberlerHavacılık

Rusya’da Bir Yolcu Uçağı Düştü!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Rusya’da bir yolcu uçağı Salı günü içinde, olan 28 kişiyle Rusya’nın uzak doğu bölgesinde düştü ve uzmanlar, biri çocuk olmak üzere, uçaktaki herkesin öldüğünü düşünüyor.

Uçak, bölgesel başkent Petropavlovsk-Kamchatsky’den kuzeybatı Kamçatka’daki daha küçük bir kasaba olan Palana’ya uçuyordu, ancak daha sonra hava trafik kontrolörleri yerel saate göre 3:00 (23:00 EDT) hemen önce uçakla temasını kaybetti. İlk raporlara göre, kimse kazadan sağ kurtulmuş gibi görünmüyor.

Düşen Uçak 1982’den Beri Kullanılıyor!

Sahibi şirket Kamçatka Aviation Enterprise’ın gözetiminde 1982’den beri faaliyette olan Antonov An-26 çift motorlu turboprop uçakta 22 yolcu ve altı mürettebat bulunuyordu. Yolcuların çoğu, Okhotsk Denizi’ne yakın, 2.900 nüfuslu küçük bir kasaba olan Palana’nın sakinleriydi.

Salı günü düşen Antonov An-26’nın kötü koşullarda ve düşük görüşte iniş yapmaya çalışırken bir uçuruma çarptığı düşünülüyor. Rusya’nın sivil havacılık otoritesi daha sonra, acil durum bakanlığı bir helikopter konuşlandırdıktan ve kayıp uçağı yaya olarak bulmak için ekipler gönderdikten sonra, uçağın düştüğü yeri doğruladı.

Son yıllarda, Rusya’daki havacılık standartları iyileşti, ancak özellikle ülkenin seyrek nüfuslu bölgelerinde yaşlanan uçaklar da mevcut olduğundan olası kazaları önlemek için daha fazla şey yapılması gerektiği ortada. Antonov An-26, Rusya henüz Sovyetler Birliği iken geliştirilmiş ve birçok ülkede hem sivil hem de askeri uçuşların bir parçası olmaya devam eden bir uçaktı. Ancak yaklaşık 50 yıl önce ilk uçuşlarına başladığından bu yana ölümle sonuçlanan düzinelerce kaza geçirdi. Antonov-28 adlı benzer bir uçak da 2012 yılında Kamçatka ormanına düşerek 10 kişiyi öldürmüştü. Ve müfettişler daha sonra her iki pilotun da kaza anında sarhoş olduğunu doğruladı. Ancak yakın zamanda düşen uçağın pilotlarının da sarhoş olup olmadığı henüz belli değil.

Bir uçağın gökten düşmesinin ve potansiyel olarak ölümlere neden olmasının birçok nedeni vardır. Bunun için, uçağın yaşı çok önemli bir faktördür. Geçen hafta düşen Boeing 737 kargo jeti on yıllıktı, yani o da havada kalamayacak kadar çok uçuş yaşamış olabilir. Tabii ki bu yine de kıdemli uçaklardan kaçınılması gerektiği anlamına gelmiyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu