OtomotivHaberlerTeknoloji

Uçan Araba Yarışı Tarihi Uçuşla Başladı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

CNET tarafından hazırlanan bir rapora göre, bir uçan araba yarışı düzenlemeyi hedefleyen Airspeeder,17 Haziran Perşembe günü ilk uçuşunu yaptığını duyurdu!

Şirketin pilotsuz bir eVTOL multikopteri olan Alauda Aeronautics Mk3, Güney Avustralya çölünde ilk kez uçarken uzaktan kontrol edildi ve ülkenin Sivil Havacılık Güvenliği Otoritesi de gözlem için oradaydı.

Airspeeder daha önce “insanlı uçan elektrikli arabalar için dünyanın ilk yarış serisine” 2022 gibi erken bir tarihte başlayacağını belirtmişti.

Uzaktan Kumandalı Uçan Araba Yarışı

EXA Serisi, pilotların Alauda Aeronautics Mk3 uçaklarını yerdeki ekranlar aracılığıyla kontrol ettiği bir seri olma yolunda ilerliyor. Ekip serinin öncelikle belli testlerden geçmesini ve sonunda insan pilotlu seriler için konuşlandırılmasını hedefliyor.

Alauda Aeronautics Mk3 sadece 100kg ağırlığında olacak ve 96 kW’lık bir elektrikli güç aktarma organı ile gelecek. Bu sayede araç, 125 mph (201 km/s) azami hıza ulaşmayı başarabilecek.  Airspeeder ayrıca tamamen elektrikli, karbon fiber gövdeli eVTOL uçağının sadece 20 saniyede pit stop pil değişimine izin vereceğini söylüyor.

Aynı zamanda şirket, geleneksel yarışların seyrini değiştirmek için elektrikli mobilitedeki ilerlemelerden yararlanan bir dizi başka firmaya katılıyor. Daha bu ay, elektrikli sürat teknesi E1 serisi, hidrofil ‘Racebird’ tasarımını tanıttı. Geçen yıl ise, Tron benzeri bir e-scooter şampiyonası için bir konsept açıklandı.

Airspeeder’ın kurucusu Matt Pearson, yakın tarihli bir basın açıklamasında, şirketin ” Formula 1’in öncülerinin yaklaşık bir asır önce teknik gelişmeyi yönlendirmede ve yeni bir mobilite devrimi için kamuoyunu kabul etmede oynadığı rolün aynısını ” oynamak istediğini söyledi.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu