OtomotivHaberler

Dünyanın En Hızlı Motorsikleti Tasarlandı!

Merkezindeki delik sayesinde hava sürtünmesi %69 oranında azalıyor.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Çocukken bisiklete binmek, her zaman hepimize güzel gelmiştir. Hatta bazılarımız bir noktadan sonra daha da hızlı olmasını isteyip rüzgarla bile yarışmaya başlamışızdır. Fakat o yaşlarda muhtemelen pes edip rüzgara yenik düşmüşüzdür. Ancak yüksek hızların büyük bir hayranıysanız ve dünyanın en hızlı motorsikletini tasarlamak istiyorsanız, bu düşmana karşı bir yol bulmalısınız!

Motosiklet tasarımcısı Robert White’ın bisikletinin ortasına bir delik açarak yaptığı şey tam olarak rüzgarla savaşmak, sonuçlar ise akıllara durgunluk verici. 

White Concept Motorcycles’in kurucusu ve CEO’su White, Formula 1 ve diğer yarış etkinliklerinde otomobillerle çalışma konusunda 22 yıllık deneyime sahip bir mühendis. White, otomobillerin daha büyük boyutları sayesinde aerodinamik tasarlamanın kolay olduğunu düşünüyor. Öte yandan, motosikletler daha küçüktür ve aerodinamik pozisyonlara girebilmek oldukça zorlu bir hedef gibi gözükebilir. Bu yüzden White dünyanın en hızlı motorsikleti tasarlamak istediğinde, alışılmışın dışında düşünmesi gerekiyordu.

Dünyanın En Hızlı Motorsikleti ve Aerodinamiği

Yarış deneyimi ona Venturi etkisi hakkında yeterince şey öğretmişti. Yarış arabaları, havanın aracın üzerinden, altından ve etrafından kayıp gitmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak araçlardaki sürtünmeyi azaltmak için, havanın araçtan geçmesine izin vermeniz gerekmektedir. Bu da, gövde tasarımında havanın basitçe geçebileceği tüneller oluşturarak yapılır. White, yeni bisikleti WMC250EV’i tasarlamak için aynı prensibi kullandı. Havanın bisikletten geçmesi için merkeze büyük bir karbon tüneli koydu. White’ın iddiasına göre bu çok sıra dışı ve aşırı gelse de önde gelen bir superbike ile karşılaştırıldığında, bisikletteki sürtünmeyi yüzde 69 oranında azaltabilecek bir buluş olma niteliği taşıyor. Şirket, mühendislik harikası motosikletin 250mph hıza izin verebileceğini öne sürüyor, test sürüşlerinin başlangıç tarihi ise 2022 olarak belirlendi.

Tasarım ayrıca bisikleti yönlendirmek için kullanılan mekaniklerde de bazı değişiklikler yapıldığını gösteriyor. Örneğin, bisiklet ön tekerleği kontrol etmek için hidrolik bir direksiyon sistemi kullanılıyor. Arka tekerlek ise iki adet 30kW elektrik motoru ile zincire bağlı. Pil takımı tünelin altında bulunuyor ve 15kWh kapasiteye sahip.

White, bu teknolojinin dünya çapında patentini aldı ve bu konsepti gelecekte ana akım haline getirmeyi hedefliyor. Tasarım harikası olan bu buluşa bakacak olursak, elektrikli motosikletlerin geleceği oldukça umut verici görünüyor!

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu