BilimHaberlerSağlık

Türünün İlk örneği Alzheimer Aşısı, Güvenlik Testlerini Geçti!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bilim adamları yeni bir çalışmada, Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlamak için tasarlanan ve türünün ilk örneği olan deneysel Alzheimer aşısının insan deneylerinde son aşamasına geçildiğini bildirdi. Aşının faz II klinik denemesinde, biyoteknoloji şirketi Axon Neuroscience tarafından geliştirilen ilaç adayı AADvac1’in, hastalar tarafından güvenli bir şekilde tolere edildiği ve hastalığın belirli belirteçlerine karşı bir yanıt ürettiği gösterildi.

Başlangıç seviyesinde Alzheimer hastası olan 193 hastayla yapılan testlerde, deneklerin 117’si AADvac1 alırken, geri kalanı kontrol grubu olarak hareket etti ve bunun yerine plasebo aldı. 24 ay boyunca yürütülen randomize çalışmada, AADvac1 alan katılımcılar, peptid bazlı aşıyı deneme boyunca 11 doz halinde aldılar ve yüksek seviyelerde immünoglobulin G (IgG) antikor tepkileri gösterdiler. Araştırmacıların bulmayı umduğu bu antikor, AADvac1’in yapılma amaçlarından biri olarak kabul edilen beyindeki zararlı protein kümelenmelerine karşı etkili hale getirebilir.

Araştırmanın yazarı ve Axon Neuroscience’daki kıdemli klinik araştırma Petr Novak, “Bildiğim kadarıyla, ilk kez bir immünoterapi, nörodejeneratif süreç üzerinde net bir etki kanıtladı ve doğrulanmış bir Alzheimer hastalığı biyobelirteç profiline sahip hastalarda klinik etkinin güçlü bir göstergesini gösterdi.” şeklinde konuştu.

Alzheimer Aşısı Önemli Bir Buluş

Alzheimer aşısı, hastalığın seyrini değiştirmede kesinlikle izlenmesi gereken umut verici bir gelişme olsa da, deneysel terapi, Alzheimer hastalığı olan hastaların yelpazesinde bilişsel gerilemeye önemli ölçüde karşı koymaya çalıştığına dair henüz ikna edici işaretler göstermedi.

Bununla birlikte, bu sonuçların, öncelikle deneysel aşının güvenlik profilini test etmek için tasarlanmış, nispeten küçük ve erken bir faz II klinik denemeden geldiğini akılda tutmakta fayda var.

AADvac1 hakkında hâlâ birçok sorumuz olsa da, bu özellikle Alzheimer tedavisinin zorlu alanında bulunan buluşlar için olağandışı bir durum değil. Daha geçen hafta FDA, neredeyse yirmi yılda ilk olan yeni bir Alzheimer ilacını onayladı ve etkinliği hakkında hala pek çok bilinmeyen var.

AADvac1 ile gelecekteki klinik denemelerin, Alzheimer’ın şiddetini azaltmadaki etkinliğinin daha net bir göstergesini ortaya koymasını umuyoruz.

Bulgular Nature Aging’de rapor edilmiştir.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu