Nükleer EnerjiEnerjiHaberler

Dünya’nın En Güçlü Mıknatısı ITER ile Tanışmak Üzere!

Dünya'nın en güçlü mıknatısı, dünyanın en büyük deneysel füzyon tesisiyle tanışmak üzere!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Dünya’nın en güçlü mıknatısı, dünyanın en büyük deneysel füzyon tesisiyle tanışmak üzere!

Amerikan enerji ve savunma şirketi olan General Atomics, Dünya’nın en güçlü mıknatısı olan Central Solenoid‘in ilk modülünü göndermeye hazırlanıyor. Güneş’in füzyon gücünü çoğaltan bir makine olan ve şimdiye kadar denenmiş en iddialı enerji projelerinden biri olan ITER oldukça büyük bir önem taşımakta.

ITER projesi, Çin, AB, Hindistan, Japonya, Kore, Rusya ve ABD dahil 35 ortak ülke tarafından güney Fransa’da inşa ediliyor. Misyonu, hidrojen füzyonundan enerjinin yaratılabileceğini, yönetilebileceğini ve ihtiyaç duyulan malzemelerin olduğunu göstermektir. Aynı zamanda toplumları karbonsuz, güvenli ve uygun maliyetli bir şekilde hidrojen füzyonu ile güçlendirmek için çalışmaktadır.

Diğer her şey gibi, ITER’in inşaatı da COVID-19 salgını tarafından engellendi, ancak buna rağmen neredeyse yüzde 75’inin tamamlanması başarıldı. Bu son 15 ayda üç kıtadan Fransa’ya türünün tek örneği olan devasa parçalar gelmeye başladı ve bir araya getirildiklerinde, endüstriyel bir füzyonu gösterecek olan “dünyadaki güneş” ITER’i oluşturacaklar.

Dünya’nın En Güçlü Mıknatısı ve ITER

ITER’in mıknatıslarının en büyüğü olan Merkezi Solenoid, altı modülden oluşacak ve 18 metre yüksekliğinde, 4,25 metre genişliğinde ve tamamen inşa edildiğinde bin ton ağırlığında olacak. Mıknatıs, ITER plazmasında güçlü bir akım üretmek için kullanılacak ve uzatılmış darbeler sırasında füzyon reaksiyonunun şekillendirilmesine ve kontrol edilmesine yardımcı olacak.

Dünya'nın En Güçlü Mıknatısı ITER ile Tanışmak Üzere!

Manyetik kuvveti, bir uçak gemisini 6 fit (2 metre) havaya kaldıracak kadar güçlüdür ve çekirdeğinde, Dünya’nın manyetik alanından yaklaşık 280.000 kat daha büyük olan 13 Tesla’lık bir manyetik alan kuvvetine sahip olacaktır. Ayrıca, Merkezi Solenoid’in destek yapıları, bir uzay mekiğinin kalkışının iki katı itme kuvvetiyle karşılaştırılabilir kuvvetlere dayanmak zorunda kalacak.

General Atomics, bu yılın başlarında ilk Merkezi Solenoid modülünün son testini tamamladı ve modül, bu hafta Houston’a gönderilmek üzere özel bir ağır nakliye kamyonuna yerleştirilecek, buradan ise güney Fransa’ya giden bir gemiye yüklenecek.

Columbia’dan Dr. Michael Mauel, “İlk ITER Merkezi Solenoid modülünün teslimatı, füzyon enerjisinin gösterilmesi için heyecan verici bir kilometre taşı ve ayrıca ABD’nin çok büyük, yüksek alan, yüksek enerjili süper iletken mıknatıslar üretme kapasitesinin müthiş bir başarısıdır” dedi.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu