MühendislikHaberlerTeknoloji

Merlin Labs Otonom Uçağını Geliştirdi

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Merlin Labs’ın kurucusu Matt George, acemi pilotluk yaptığı yıllarda bir pilot arkadaşıyla olan yakın bir karşılaşmasından esinlenerek, kendisini hava trafiğinde kara taşımacılığının güvenlik yöntemlerini uygulama fikrine kaptırdı. Geçtiğimiz günlerde ise, iki buçuk yıllık çalışmanın ardından şirketinin, dinamik havacılık ile otonom uçuş yapabilen 55 uçak filosu geliştirmek için birçok şirketle işbirliği içinde olduğunu açıkladı.

Otonom uçağı konusunda Matt George şirket olarak, bu girişim için ilk aşamada 3,5 milyon dolar toplamıştı ve şimdiki bütçesinin 21,5 milyon dolara kadar çıktığını açıkladı. Çalışmaların başından şimdiye kadar Merlin Labs, ilk deney sisteminin üç neslini kullanarak birkaç yüz test uçuşu görevi gerçekleştirdiğini de raporunda bildirdi. Başarılı pilot, herhangi bir acil durum için uçağı yerden izlerken aslında buna bile gerek olmadığını çünkü uçağın kalkıştan inişe kadar otonom uçuş donanımlı olduğunu açıkladı.

Merlin Labs ve King Air

Şirket, mühendislik harikası olan King Air uçağının ticari amaçlarla uçabilmesi için Merlin Labs’in ABD Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) ek tip sertifika alması gerektiğini söyledi. Şu anda yapılan röportajlara göre takımın bu sertifikaya ne zaman sahip olmayı beklediğine ilişkin bir zaman çizelgesi belirtilmedi.

Ancak bu arada Merlin Labs, hava trafik kontrolörlerinin uçakla doğrudan iletişim kurabileceği doğal dil işlemeyi kullanarak yeni yöntemler hazırlamaya da devam ediyor.  Açıklanan bilgilere göre, uçak insan komutlarını eyleme dönüştürdüğünde, yüksek derecede verim elde edebiliyor. Yapılan deney sonuçlarına göre de Merlin Labs, uçağın yerden gelen insan talimatlarına dayanarak eylemler gerçekleştirebilmesi ve daha sonra bu eylemleri bir dille cevaplayarak onay verebileceği iki yönlü bir tasarımın mümkün olabileceğini söyledi.

Tüm bu yeniliklere rağmen George, Merlin Labs’in amacının insan taşıyan gerçek uçakların yerini almak değil, bunun yerine teslimat şirketlerine yardımcı olmak olduğunu doğruluyor. Uçağın tüm deneylerinin sonuçlanması ve bu noktadan sonra piyasaya sunulup sunulmayacağı merak konusu oldu. Uçaklar adına devrim niteliğinde olan tasarım, gelecekte oldukça kullanışlı olabileceğe benziyor.

Kaynak
Tech Explore

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu